Menopauzė yra moters perėjimas į naują gyvenimo etapą. Šis reiškinys prasideda, kai baigiasi menstruacinis ciklas. Nors menopauzė yra natūralus procesas ir nėra laikomas sveikatos problema, tačiau dėl hormoninių pokyčių nemaža dalis moterų jaučia diskomfortą. Menopauzė paprastai prasideda nuo 40 iki 58 metų išsivysčiusiose šalyse, kuriose vidutinis moterų amžius yra 51 metai. Kai kurioms dailiosios lyties atstovėms ji ištinka anksčiau dėl sveikatos būklės ar gydymo, pavyzdžiui, pašalinus kiaušides.
Menopauzės etapai
Yra trys pagrindiniai menopauzės etapai, kurių metu gali būti jaučiamas diskomfortas ir organizmo pokyčiai:
Perimenopauzė yra pereinamasis laikotarpis, kuris prasideda prieš menopauzę ir trunka apie 12 mėnesių, skaičiuojant nuo paskutinio moters menstruacijų periodo.
Menopauzė prasideda arba praėjus 12 mėnesių po paskutinių menstruacijų, arba tada, kai menstruacijos sustoja dėl klinikinės priežasties, pavyzdžiui, pašalinus kiaušides.
Postmenopauzė prasideda po menopauzės praėjus maždaug vieneriems metams. Neretai sunku nustatyti, kada baigėsi menopauzė ir prasidėjo postmenopauzė.
Menopauzės laikotarpio simptomai
Šiuo gan nelengvu moteriai laikotarpiu gali pasireikšti tokie simptomai, kaip:
Atrofinis vaginitas, apimantis makšties sienelių retėjimą, išsausėjimą ir uždegimą;
Karščio bangos. Karščio pojūtis gali prasidėti veide, kakle ar krūtinėje ir progresuoti aukštyn arba žemyn;
Pagausėjęs prakaitavimas, ypač naktį;
Šaltkrėtis;
Miego sutrikimai – nemiga;
Padidėjęs poreikis šlapintis, kartais ir šlapimo nelaikymas;
Suprastėjusi emocinė būklė: nuotaikų svyravimas, depresija, padidėjęs jautrumas, nerimas, dirglumas;
Atminties suprastėjimas, kuris pasireiškia dviem trečdaliams moterų – tampa sunkiau susikaupti, atsiminti naują informaciją;
Fiziniai pokyčiai: riebalų kaupimasis aplink pilvą, svorio didėjimas, sulėtėjusi medžiagų apykaita, suprastėjusi plaukų būklė, krūtinės sumažėjimas arba/ ir nukarimas, mažesnis vaisingumas, nereguliarios mėnesinės arba jų dingimas.
Kaip suvaldyti menopauzės simptomus
Prieš menopauzę daugelis moterų patiria fizinius simptomus, tokius kaip: karščio bangos, prakaitavimas naktį, makšties sausumas ir sumažėjęs lytinis potraukis. Taip pat šiuo laikotarpiu, artėjant organizmo pokyčiams, gali kilti nerimas, nuotaikos pokyčiai – svyravimai arba depresyvi būsena, sumažėjęs lytinis potraukis. Kartais šie nemalonūs simptomai, prasidėję dar prieš menopauzę, tęsiasi kelerius metus. Simptomai gali būti ir mažiau jaučiami, ir labai stiprūs, trukdantys gyventi kokybišką gyvenimą. Visgi yra būdų, kaip valdyti šiuos simptomus.
Norint palengvinti nemalonią būseną, patariama:
reguliariai mankštintis;
praktikuoti atsipalaidavimo ir gilaus kvėpavimo pratimus;
kuo sveikiau maitintis – valgyti daug šviežių vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų;
mesti rūkyti arba bent jau sumažinti suvartojamo nikotino kiekius;
apriboti alkoholio vartojimą;
kreiptis į psichologus pagalbos, konsultacijos dėl nerimo suvaldymo, nuotaikų pokyčių ir santykių problemų (sumažėjusio noro mylėtis);
susikurti miego režimą ir kuo dažniau ilsėtis;
atlikti Kėgelio pratimus dubens stiprinimui;
kalbėtis su draugėmis ir artimaisiais apie menopauzės patirtį, pokyčius;
ieškoti naujų būdų, kaip mėgautis intymumu su partneriu (kartu savanoriauti, keliauti, užsiimti kitais hobiais).
Komentarai