Patarimai, kaip gelbėtis nuo skausmų

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Patarimai, kaip gelbėtis nuo skausmų

Prieš griebiantis liaudies patarimų, savigydos ar bėgant pas vaistininką, derėtų daugiau sužinoti apie sąnarių, raumenų, skausmų priežastis ir veiksmingus bei mažiausiai kenkiančius organizmui skausmui malšinimo būdus. 

 

Sąnarių ligos, kaip ir jų priežastys, esti yra įvairios. Antai degeneracines ligas (artrozę, osteochondrozę) sukelia sąnario kremzlės pakitimai, atsirandantys bėgant metams arba užklumpantys dėl antsvorio ir nutukimo, dėl neadekvačiai didelio fizinio krūvio, perdėto noro pasiekti aukštų sportinių rezultatų ar idealios figūros, kai intensyviai sportuojama nepaisant savo galimybių. 

 

Degeneracinės ligos prasideda ir dėl traumų, ilgo buvimo vienoda poza, sąnarių uždegimų ir kt. Beje, letinį sąnarių uždegimą gali sukelti ir tam tikros autoimuninės ligos. Pavyzdžiui, reumatoidinis artritas, kuriuo serga labai daug – apie 1 proc. gyventojų, taip pat siejamas su imuninės sistemos sutrikimais. Sąnario skausmus sukeliančio uždegimo priežastimi gali būti ir podagra. Tai – lėtinė liga, susijusi su medžiagų apykaitos sutrikimu. Be abejo, sąnarių uždegimą gali išprovokuoti infekcija. Vienais atvejais infekcija tiesiogiai patenka į sąnarius ar aplinkinius audinius ir sukelia pūlingą procesą. Kitais atvejais dėl organizme rusenančios infekcijos (neišgydytų dantų pūlinių, lėtinio tonzilito, urologinių, žarnyno infekcijų ir kt.) prasideda autoimuninio pobūdžio sąnarių uždegimas. 

 

Kai susuka nugarą” 

 

Nemalonioms būklėms ir ligoms apibūdinti liaudis sugalvojo begalę vaizdingų išsireiškimų. Vieniems „suka”, „laužo” sąnarius, kiti jaučiasi „lyg kamščiatraukiai”, „susuka nugarą”, „suraito skausmas”. Tai ir nenuostabu: nugaros skausmą bent kartą gyvenime yra jutę net 4/5 žmonių. Ši negalia kankina ne tik vyresnio, bet labai dažnai ir darbingo, net jauno amžiaus žmones. 

 

Ūmus nugaros skausmas užklumpa staiga ir esti toks stiprus, kad surakina ir neleidžia nė pajudėti. Tad nieko keisto, kad skausmo ištiktas žmogus gali pajusti baimę, paniką. Dažniausiai toks skausmas atsiranda smarkiai patempus nugaros raumenis, pavyzdžiui, nepatogiai keliant sunkų daiktą, atliekant neįprastą judesį. Nugarą gali suskausti po traumos - paslydus, nugriuvus,net paprasčiausiai nušokus, sakykim nuo kopėčių ar laiptelio pakopos. Ūmus skausmas surakina nugarą ir tuomet, kai spaudžiamos iš stuburo kanalo išeinančios nervinės šaknelės arba stuburo slanksteliai pasislenka vienas kito atžvilgiu (dažniausiai dėl traumos). 

 

Nugarą gali staiga pradėti skaudėti smarkiai peršalus, pavyzdžiui, išsimaudžius šaltame vandenyje. Ūmų nugaros skausmą gali sukelti ir stresas. 

 

Jei užklupo ūmus nugaros skausmas, nedelsiant nutraukite visus darbus, patogiai atsigulkite ir venkite bet kokių judesių, sukeliančių skausmą. Išgerkite skausmą malšinančių preparatų. Galite ant skaudamos vietos uždėti į rankšluostį suvynioto ledo ir palaikyti 7-8 minutes. Toks kompresas sumažina paburkimą ir nugaros raumenų patempimą.Kartais skausmą numalšina šildomasis kompresas. Skausmui sumažėjus, kitą dieną nueikite pas gydytoją, kad jis nustatytų skausmo priežastį ir paskirtų gydymą. Jei skausmas labai stiprus, jaučiate kojų tirpimą, nedelsdami kvieskite gydytoją. 

 

Lėtinis nugaros skausmas 

 

Jis kankina daugybę darbingo amžiaus žmonių visame pasaulyje. Dėl lėtinių nugaros skausmų praleidžiama daugiausia darbo dienų. 

 

· Pagrindinė lėtinio nugaros skausmo priežastis – stuburo ir aplinkinių audinių degeneraciniai pokyčiai, pažeidžiantys tarpslankstelinius sąnarius (kiekvieną slankstelį sudaro 4 sąnariai), stuburo “amortizatorius”). Medikai šią ligą vadina osteoartritu (kitaip osteochondroze) - kremzlinio ir kaulinio audinio nykimu. Taip dažniausiai atsitinka organizmui senstant, tačiau osteoartritu gali susirgti ir jauni žmonės, dažniausiai sportininkai ar, atvirkščiai, tie, kurie juda per mažai. 

 

· Lėtinis (ir ūmus nugaros) skausmas gali atsirasti dėl netaisyklingos laikysenos, nes tuomet nevienodai vystosi raumenys ir tarpslanksteliniams diskams tenka netolygus krūvis. Paauglius gali varginti nugaros skausmas, atsirandantis dėl iškrypusio stuburo, nes kaulams sparčiai augant raumenys nespėja augti su jais. 

 

· Stuburui tenka atlaikyti didesnį krūvį, kai nusilpę pilvo ir nugaros raumenys nebepajėgia išlaikyti dalies kūno. 

 

· Nugarai neabejotinai kenkia antsvoris. Riebalai padidina svorį,kurį turi atlaikyti slanksteliai, padidėja daugelio stuburo ligų grėsmė. 

 

· Organizmui senstant, kaulai netenka dalies kalcio, suplonėja, išretėja – susergama osteoporoze. Šia liga dažniau serga moterys, ne per menopauzę sutrinka hormonų apykaita. Išretėjus stuburo slanksteliams, jie suspaudžiami arba sutrūksta, užspaudžia nugaros nervus. Tai sukelia skausmą ar net paralyžių. Beje, dabar jau galima nustatyti kalcio kiekį kauluose, jų tankį ir iš gautų duomenų diagnozuoti osteoporozę. 

 

· Lėtinį nugaros skausmą gali sukelti reumatinė liga – ankilozinis spondilitas, dėl kurio suauga stuburo sąnariai, sukietėja diskai bei raiščiai, nugara įgauna lanko formą. 

 

· Organizmui senstant diskuose mažėja vandens, jie praranda stangrumą, stiprumą, pradeda pleišėti, o į atsiradusius plyšelius skverbiasi minkšta skaidulinė disko masė, spaudžianti bei dirginanti stuburo raiščius ir nugaros smegenų dangalus. Tai ir sukelia skausmą. Pagyvenusimes žmonėms dažnai diagnozuojama spinalinė stenozė – stuburo kanalo susiaurėjimas dėl kaulinio audinio išvešėjimo ir stuburo raiščių sustorėjimo. 

 

Kaip atsikratyti skausmo? 

 

Sąnarių, nugaros bei raumenų skausmą patartina malšinti tinkamai parinktais vaistais, o uždegimus bei traumas – laiku gydyti. 

 

Skausmo nereikia ilgai kentėti, nes nieko nedarant, sveikata gali sutrikti dar labiau. Be to, sąnarių gėlos varginamas žmogus mažiau juda, netenka įprasto darbingumo. 

 

Skausmo malšinimas turėtų būti veiksmingas ir nekenkti. Lėtinėmis sąnarių ligomis sergančių pacientų apklausos rodo, kad net 30-50 proc. atvejų vartojami medikamentai arba nepakankamai veiksmingi, arba sukelia kokių nors nemalonių reiškinių, t.y. blogai toleruojami. Kai kurie ligoniai nepatenkinti vaistų veikimo trukme, tuo, kad nepatogu jų vartoti ir panašiai. 

 

Be to, gydant tokias ligas kaip artrozė, būtina atsižvelgti ir į tai, kad kuo mažesnis neigiamas poveikis būtų virškinamajam traktui bei kad kuo mažiau kiltų komplikacijų. Todėl rekomenduojama kiek įmanoma plačiau vartoti nemedikamentines skausmo malšinimo priemones – kompresus, tepalus, fizioterapijos procedūras. Deja, tai ne visiems ligoniams padeda. Tokiais atvejais rekomenduojama gerti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, tačiau kuo trumpesniais kursais ir tik tada, kai labiausiai skauda. Be to, minėtų vaistų verčiau rinktis mažiausią veiksmingą dozę. 

 

Tačiau geriant mažas vaistų dozes ar jų iš viso vengiant, kad nepakenktų virškinimo organams, skausmas nevisiškai nuslopinamas, galimybė judėti išlieka ribota, taip pat lieka nepakankamas darbingumas ir fizinis aktyvumas. 

 

Gelbsti išorinio vartojimo nuskausminamieji vaistai 

 

Kai pacientas jaučia nugaros, menstruacinius ar raumenų skausmus, yra keletas vaistų tipų, galinčių padėti numalšinti skausmą. Kai kurie pacientai vartoja geriamųjų vaistų, tačiau šių vaistų anotacijose minima, jog geriamieji analgetikai gali sukelti alergines reakcijas, skrandžio negalavimus, jie taip pat gali nepageidaujamai sąveikauti su kitais vartojamais vaistais. Žmonės, kurie negali vartoti geriamųjų analgetikų, turėtų rinktis alternatyvų skausmo malšinimo metodą. 

 

Raumenų, sausgyslių, sąnarių ir minkštųjų audinių skausmui malšinti vartojami nesteroidinių vaistų nuo uždegimo tepalai. Tai veiksmingi tepalai, dažniausiai jų vartojama švelniai įtrinant skaudamą vietą kelis kartus per parą. 

 

Lėtiniams pastoviems sąnarių, nugaros, reumatiniams skausmams gydyti ypač tinka natūralūs vietinio vartojimo vaistai su gyvatės nuodais. Gyvatės nuoduose yra histamino, hialuronidazės ir kitų aktyviųjų medžiagų, o taip pat ir specifiškai veikiančių peptidų, kurie sukelia hemolizę, didina kapiliarų laidumą, veikia kraujo krešumą. Vartojami vietiškai gyvačių nuodai dirgina odos nervų receptorius ir malšina skausmą, o po rezorbcijos - aktyvina apsaugines organizmo reakcijas. Odos nervų receptorių dirginimas atitinkamame nugaros smegenų segmente aktyvina antinociceptinę sistemą, todėl trukdo pirminiams skausmo impulsams patekti į galvos smegenų žievę ir silpnina skausmo pojūtį. Vaisto galima įsigyti be recepto, tačiau jį vartoti būtina tiksliai pagal pridedamą instrukciją.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Liežuvis turi apie 9000 skonio receptorių. Skonis geriausiai skiriamas esant 24 laipsniams Celsijaus

Kitas faktas