Savo biologinių ritmų paisymas – svarbus dvasinės ir psichinės sveikatos veiksnys. Nepaisyti jų, vadinasi, sulaukti nemalonių pasekmių.
Pagal biologinių ritmų tipą apie 40 proc. žmonių yra „pelėdos“, 25 proc. – „vieversiai“, kiti 30-35 proc. – „balandžiai“ (t. y. aritmikai, mokantys miegoti, kai galima, ir dirbti, kai reikia). Pakeisti to, galima sakyti, neįmanoma – biologiniai ritmai yra nulemti genetikos ir beveik nepasiduoda korekcijoms.
„Vieversiai“ – nekonfliktiški, neretai nepasitikintys savimi, mėgstantys ramią aplinką, dažnai uždaro būdo žmonės. Darbo režimo arba gyvenimo stiliaus pakeitimas jiems – skausmingas procesas, nes yra gana konservatyvūs. Linkę į endokrinines ir širdies bei kraujagyslių ligas, diabetą, podagrą ir reumatizmą, užtat slogą, gripą ir kitas peršalimo ligas įveikia greitai.
„Pelėdos“ lengviau žvelgia į nesėkmes, mažiau panikuoja ir nebijo išgyvenimų. Atsparesnės stresui, nors ir linkusios sirgti galybe ligų. Išskiria 1,5 karto daugiau hormonų negu „vieversiai“, tačiau dopingas, kurio dėka jos gali gyventi naktinį gyvenimą, nelieka be pėdsakų – labiau sergama skrandžio opomis ir hipertonija. Vyrus „pelėdas“ infarktai ištinka vakare, tiesa, du kartus dažniau negu „vieversius“.
JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.
Kitas faktas
Komentarai