Parduotuvių lentynose savo apvaliomis formomis ir ryškia spalva pirkėjų akis jau masina šviežio derliaus ridikėliai. Ankstyvasis pavasaris šioms daržovėms yra pats pikas, todėl nepraleiskite progos pasinaudoti jų nauda. Ridikėliai – nuo seno pažįstama, lietuvių mėgstama, pilna vitaminų ir skoninių savybių daržovė, kuri lengvai pasiduoda įvairiems kulinariniams eksperimentams.
Organizmą lepinanti daržovė
Ankstyvą pavasarį bene pirmieji apdovanojantys šviežiu derliumi, ridikėliai yra puiki priemonė kovojant su po žiemos ištinkančia avitaminoze.
Kaip pasakoja sveikos gyvensenos propaguotoja ir restoranų šefė Aida Matulevičiūtė, ridikėliai pasižymi ne tik išskirtiniu – pusiau švelniu, pusiau aštriu – skoniu, bet ir savo maistinėmis savybėmis. Juose gausu vitaminų C, PP, B1, B2, įvairių fermentų, lengvai pasisavinamų kalio, geležies, natrio, fosforo ir mineralinių medžiagų. Be to, ridikėliai gerina virškinimą, padeda atsikratyti organizme susikaupusių toksinų.
„Ridikėliuose labai mažai riebalų, tačiau daug ląstelienos ir angliavandenių. Tai – dietinė daržovė, todėl po žiemos ji itin tinkama sugrįžti į taip visų pasiilgtas salotas. Skonio ir spalvų dermė papuoš kiekvieną lėkštę, o į įprastą mitybos racioną įneš pavasariško lengvumo“, – teigia A. Matulevičiūtė.
Sveikos gyvensenos propaguotojai ridikėlius renkasi kaip puikią priemonę cholesterolio kiekiui reguliuoti, o iš jų gaminamos sultys slopina šlapimo pūslės uždegimo procesus. Ieškantieji alternatyvių priemonių grožiui puoselėti teigia, kad šios daržovės saugo odą, stabdo senėjimą. Be to, iš ridikėlių moterys nuo senų laikų gaminasi ir veidą skaistinančias kaukes.
Ridikėlius galima ir kepti, ir marinuoti
Ridikėlių galima įsigyti ištisus metus, tačiau šviežias derlius visuomet sulaukia daugiau pirkėjų dėmesio. „Nuo kovo pradžios pirkėjams siūlome net 5-6 skirtingas ridikėlių rūšis, šiuo metu jie yra itin paklausūs. Atkeliavus šviežiam derliui, į pirkėjų krepšelius vis dažniau nugula žalialapės salotos, švieži krapai, svogūnų laiškai, o spalvų ir skonių suteikia būtent ridikėliai. Vis tik, pagal populiarumą ridikėliai nusileidžia ir morkoms, ir kitoms daržovėms. Matyt, dauguma žmonių ridikėlius vis dar yra įpratę valgyti šviežius, neapdorotus, nors jie tikrai lengvai pasiduoda kulinarinėms interpretacijoms“, – pasakoja prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė.
Tokiai nuomonei antrina ir A. Matulevičiūtė. „Lietuvoje ridikėlius dauguma valgo labai tradiciškai – šviežios ridikėlio skiltelės atsiduria salotose ar ant sumuštinių, tačiau šių daržovių galimybės yra kur kas platesnės, jas galima termiškai apdoroti. Ridikėliai puikiai tinka įvairiems patiekalams paskaninti ir tikrai ne tik šviežiu pavidalu. Juos galima grilinti su kitomis daržovėmis, kepti orkaitėje, gaminti traškučius, dėti į troškinius, virti ar net marinuoti“, – įsitikinusi A. Matulevičiūtė.
Netikėti receptai, kuriuose ridikėlis griežia pirmuoju smuiku
Jeigu ridikėlių sezonas dosnus – dalį jų atidėkite ir paruoškite ateičiai. Tam ypač tiks ridikėlių marinavimas. Šis patiekalas bet kuriuo metų laiku praturtins žuvies ar mėsos kepsnį bei taps puikiu pagardu.
Marinuoti ridikėliai
Reikės:
Gaminimas:
Pirmiausiai pasigaminkite marinatą: vandenį sumaišykite su cukrumi, druska ir baltojo vyno actu. Jei skonis pasirodys per blankus, pagardinkite trūkstamu akcentu. Ridikėlius nuplaukite ir supjaustykite griežinėliais. Juos sudėkite į nedidelį stiklainį, ten pat dėkite lauro lapelius, berkite juodųjų pipirų grūdelius ir šaukštą garstyčių, sukapotus česnakus ir krapus. Visą turinį užpilkite gerai išmaišytu marinatu, sandariai užsukite ir dėkite ridikėlius į šaldytuvą. Ragauti galima jau po paros!
Jei ridikėlius norite išsaugoti žiemai, užpilti reikia karštu marinatu. Vandenį užvirkite, berkite cukrų, druską ir maišykite, kol užvirs. Nukėlus vandenį nuo kaitros, supilkite actą ir šiuo marinatu užpilkite paruoštus ridikėlius. Sandariai užsukite, stiklainį atvėsti palikite dugnu į viršų.
Skanaus!
Kepti ridikėliai
Ieškote gurmaniško garnyro? Šis receptas kaip tik jums – kepti ridikėliai daug kam vis dar naujiena. Praradę truputį savo aitrumo bei aštrumo ir įgavę salstelėjusio skonio, kepti ridikėliai puikiai nuspalvins bet kurį patiekalą arba taps tikrai netikėtu užkandžiu.
Reikės:
Gaminimas:
Ridikėlius nuplaukite, nusausinkite ir supjaustykite ketvirčiais. Juos sudėkite į kepimo indą ir užpilkite abiejų rūšių aliejumi bei vienu šauktu sojų padažu. Pašaukite ridikėlius į įkaitintą iki 190 laipsnių orkaitę bei pakepkite apie 15-20 min. Kubeliais supjaustykite svogūną ir, švelniai apkepus ridikėliams, sudėkite juos kepti kartu. Kepkite, kol svogūnai įgaus gelsvą atspalvį (apie 5-10 min.). Iš orkaitės ištrauktus ridikėlius apšlakstykite šaukštu sojų padažu ir suberkite sezamo sėklas.
Skanaus!
Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.
Kitas faktas
Komentarai