Pavojingos peršalimo ligų komplikacijos

Pavojingos peršalimo ligų komplikacijos
@ Shutterstock

Artėja peršalimo ligų sezono pikas. Jei manote, kad tai vieni niekai – pasloguosite kartą kitą, atsigersite karštos arbatos su medumi ir praeis, – labai apsirinkate.

Vien tik nuo gripo, kuris taip pat priskiriamas peršalimo ligoms, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet miršta iki pusės milijono žmonių. Todėl prieš numodami ranka į varvančią nosį ir perštinčią gerklę, visada prisiminkite, kuo tai gali baigtis.

Širdies uždegimas

Dažniausiai pasitaikančios peršalimo ligų komplikacijos, susijusios su širdies kraujagyslių sistema, yra širdaplėvės uždegimas, arba perikarditas, ir širdies raumens uždegimas, dar vadinamas miokarditu, kurį sukelia į organus prasiskverbusi virusinė infekcija.

Diagnozavus miokarditą arba infekcinį miokarditą ankstyvoje stadijoje bei pritaikius tinkamą gydymą, visiškai pasveikstama. Bet jeigu liga užleidžiama, viskas gali baigtis itin liūdnai.

Miokarditas – viena labiausiai nenuspėjamų širdies ligų. Diagnozuoti jį nepaprastai sunku net ir patyrusiems gydytojams. Įtarus šią ligą, galima atlikti elektrokardiogramą, širdies echoskopiją, krūtinės ląstos rentgenogramą, kraujo tyrimą. Bet kartais vienintelis būdas šimtu procentų patvirtinti diagnozę yra atlikti širdies biopsiją.

Tad jeigu persišaldę staiga ėmėte dusti, sutriko širdies ritmas (ir šis sutrikimas nėra susijęs su fiziniais krūviais), pradėjote justi skausmus krūtinės srityje, ėmė mėlti lūpos ir nagai, dažnai mušti prakaitas ir kamuoti silpnumas, nedelsdami kreipkitės pagalbos.

Širdies kraujagyslių sistemą pažeidžiančias komplikacijas taip pat gali sukelti infekcinis toksinis šokas bei arterinio kraujo spaudimo kritinis kritimas.

Inkstų uždegimas

Laužo kaulus ir sopa raumenis? Gali būti, jog patiriate gripo pasekmes, o konkrečiau – miozitą, skeleto raumenų uždegimą.

Miozitas pavojingas tuo, kad, jam prasidėjus, padidėja raumenų sudėtinio baltymo mioglobino koncentracija šlapime. Tai savo ruožtu lemia ūmų inkstų funkcijos sutrikimą.

Tad jei išsigydę peršalimą pradėjote justi maudžiantį skausmą juosmens srityje ir pilvo apačioje, pakito šlapimo spalva, ėmė tinti kojos arba pabrinko akių vokai, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju nefrologu. Tai gali būti nefrito – ūmaus inkstų kanalėlių ir audinio tarp kanalėlių uždegimo – požymiai. O su tokiomis ligomis nejuokaujama, gali išsivystyti inkstų nepakankamumas.

Pablogėjusi klausa

Anksčiau net egzistavo tokia sąvoka kaip „tetraciklininis kurtumas“. Ja medikai apibūdindavo nekontroliuojamo tetraciklino grupės antibiotikų vartojimo šalutinį poveikį – pablogėjusią klausą (kartais vienoje ausyje, o kartais abiejose). Tačiau dažniausia komplikacijų, susijusių su daliniu arba visišku klausos praradimu, priežastis būna otitas. Jeigu jums skauda ausį, sopa galvą ir tas skausmas galbūt eina ne tik į ausį, bet ir žandikaulį, pakaušį, jeigu ausys užgultos ir yra išskyrų, tai jau priežastis sunerimti. Pajutę tokius simptomus iškart kreipkitės į otolaringologą, kad neapkurstumėte visam gyvenimui.

„Virusinė“ distonija

Apatija, silpnumas, blogas miegas ir panikos priepuoliai persirgus ūmia virusine viršutinių kvėpavimo takų infekcija, gripu ar kita peršalimo liga, irgi gali būti komplikacijų ženklas. Taip nutinka, kai virusinės infekcijos nepasišalina iš organizmo ir sukelia periferinės nervų sistemos uždegimus. Tokiu atveju vertėtų kreiptis į neurologą arba imunologą, kad neužvilkintumėte negalavimo ir kuo greičiau atsikratytumėte nemalonių simptomų.

Pneumonija

Dar vadinama plaučių uždegimu, tai viena dažniausiai pasitaikančių komplikacijų, pasireiškianti kosuliu su gleivėmis, karščiavimu su šaltkrėčiu, dusuliu bei akivaizdžia intoksikacija.

Pneumonija dažnai išsivysto per 3–4 dienas ir neretai baigiasi mirtimi.

Taip pat ja dažnai susergama persirgus viršutinių kvėpavimo takų – bronchų, trachėjos, gerklų, ryklės uždegimu. Tai dar viena svari priežastis nejuokauti su peršalimo ligomis. Pajutote, kad sergate, – eikite pas gydytoją. O pasireiškus rimtesniems simptomams, tuo labiau: svarbu laiku atlikti rentgenologinį tyrimą ir diagnozuoti arba atmesti pneumoniją.

Veido nervo neuritas

Komplikacijos, kilusios persirgus net ir paprasta sloga, dažnai pažeidžia nervų sistemą bei sukelia neuralgiją. Vienas nemaloniausių negalavimų – veido nervo neuritas. Juo susirgus, pasireiškia veido raumenų (pažeistoje pusėje) paralyžius ir veidas tampa asimetriškas: paprasčiau tariant, jį perkreipia. Taip nutikus būtinas skubus kraujo ir PGR (polimerazės grandininės reakcijos) tyrimas – sukėlėjams nustatyti.

Gripas dažnai paūmina jau turimas neurologines ligas, dėl ko gali išsivystyti hipertenzinė arba hipotoninė krizė, nežinia iš kur pakirsti radikulitas bei panašūs negalavimai.

Plaukų slinkimas

Taip irgi gali nutikti. Mat kovodamas su infekcija organizmas išnaudoja kone visas vitaminų ir mikroelementų atsargas. Ne į gera ir antibiotikų bei antivirusinių preparatų vartojimas – dėl jų dažnai sutrinka maistingųjų medžiagų pasisavinimas. Taigi plaukai gali pradėti slinkti net kuokštais (medicinoje tai vadinama alopecija).

Neleiskite organizmui nusilpti iki tokio lygio – pradėkite laiku vartoti vitaminus. Nors dar geriau, žinoma, būtų pasirūpinti peršalimo ligų profilaktika, kad išvis nesirgtumėte.

Pavojus kūdikiams

Kaip didžiausias peršalimo ligų komplikacijų grėsmes specialistai įvardija Reje sindromą ir nervų sistemos ligas.

Jeigu besilaukianti moteris pirmoje nėštumo pusėje patiria gripo komplikacijas, tai gali baigtis persileidimu arba nervų sistemos ligomis naujagimiui.

Gripu persirgusiems mažiems vaikams, jei buvo netinkamai gydomi preparatais su acetilsalicilo rūgštimi (tai yra paprasčiausiu aspirinu), gali išsivystyti Reje sindromas, pasireiškiantis pykinimu ir nesustabdomu vėmimu. Tokia būklė nepaprastai pavojinga, nes gali staiga prigesti sąmonė išsivystyti smegenų edema bei koma. Kartais net įvyksta mirtis.

Kaip „taisyklingai“ sirgti?

Kad persirgus gripu ar kita peršalimo liga nekiltų komplikacijų, pirmiausia niekada neužsiimkite savigyda.

Gripo jokiu būdu negalima pravaikščioti – sergant juo itin svarbu laikytis lovos režimo.

Nevertėtų vaistais mušti žemesnės kaip 39 laipsnių temperatūros, nes karščiavimas pirmąsias kelias ligos dienas yra geras ženklas. Jis reiškia, kad jūsų organizmas tinkamai funkcionuoja.

Kita vertus, esant aukštesnei kaip 39 laipsniai kūno temperatūrai, gripo virusas netenka savo savybių. Bet jeigu aukšta temperatūra laikosi ilgai, tai jau greičiausiai bakteriologinės komplikacijos požymis.

Pasak specialistų, tiek peršalimo ligų gydymui, tiek komplikacijų profilaktikai svarbiausias yra interferonas gama. Tai medžiaga, kurią mūsų imuninė sistema gamina specialiai kovai su virusais, o virusai, nujausdami grėsmę, savo ruožtu blokuoja interferono gama išsiskyrimą. Dėl to jo trūkumą galima papildyti tik iš išorės – pavyzdžiui, nosies lašais. Deja, preparatai su interferonu gama šiuo metu Lietuvoje neplatinami.

Visgi, kaip jau ne kartą pabrėžta, peršalus bet kuriuo atveju geriau nesigydyti patiems, nes pasekmės gali būti nepataisomos. Branginkite savo ir savo artimųjų sveikatą – visada kreipkitės į gydytoją.

Komentarai

Ar žinote, kad...

JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.

Kitas faktas