Vėstant orams ir už lango vis dažniau nepaliaujamai pliaupiant lietui norisi jaukiai įsitaisyti namuose, tačiau ir čia mus pasiveja rudens atgarsiai - visus kampelius užpildanti drėgmė. Nereikėtų numojus ranka ieškoti šiltesnio megztinio. Drėgnos patalpos - palanki terpė plisti namų estetiniam vaizdui bei mūsų sveikatai ypač žalingam pelėsiui.
Smulkūs pelėsiai - milžiniška žala
Pelėsiai yra smulkučiai siūliniai grybai, galintys augti ant įvairiausių paviršių: maisto produktų, medžio, kartono, tinko, dažų, net ant plastiko, cemento ir betono. Pagrindinės sąlygos pelėsių atsiradimui ir greitam plitimui yra šiluma (ypač aukštesnė, nei patalpose rekomenduojama 18–22°C temperatūra) ir didesnė nei 60% santykinė oro drėgmė.
Iškart pastebime sienas padengusį pelėsį. Jis ne tik atrodo labai neestetiškai, bet ir pakankamai greitai išplinta ne tik medžiagų paviršiuje, bet ir įsismelkia į jų vidų. Pelėsio paveikta mediena skilinėja, pradeda irti, dažai lupasi, betoninėse konstrukcijose atsiranda smulkių tarpelių, jis ima trupėti.
Žinoma, didžiausią pavojų pelėsis kelia ne sienoms, kurias galime išvalyti, suremontuoti ir perdažyti, o mūsų sveikatai. Ilgai buvo manoma, kad pelėsiai žmogui nėra kenksmingi, tačiau šiandien medikai sutartinai tvirtina, kad su pelėsiu kovoti yra būtina! Pelėsių išskiriami mikotoksinai labiausiai pažeidžia viršutinius ir apatinius kvėpavimo takus, sukeldami įvairias plaučių ligas, bronchitą, astmą. Jie taip pat gali tapti įvairių odos alergijų, šienligės, slogos, stomatito, virškinamojo trakto ligų bei sutrikimų priežastimi. Gyvenantys ar ilgą laiką būnantys pelėsių kupinoje aplinkoje žmonės skundžiasi ir galvos skausmu, migrena, sumenkusiu darbingumu, chronišku nuovargiu ir net tokios būklės sąlygota melancholija bei depresija.
Namuose plintantis pelėsis ypač pavojingas kūdikiams, mažiems vaikams, senyvo amžiaus žmonėms bei ligoniams, kurių imunitetas nusilpęs, tačiau jis gali reikšmingai pabloginti ir jokių nusiskundimų neturinčių žmonių sveikatą.
Ne tik pelėsių naikinimas, bet ir prevencija
Pelėsį svarbu naikinti pastebėjus pirmąsias jo užuomazgas, tačiau dar didesnę reikšmę turi prevencija, kelio tolesniam pelėsio plitimui, pakartotiniam išvešėjimui ar jo atsiradimui užkirtimas.
Pelėsio židinius būtina kruopščiai nušveisti specialiais valikliais, kurių galite įsigyti kiekvienoje buitinių ar statybos prekių parduotuvėje. Taip pat tiks ir daugelio namuose randamos priemonės. 15 lašų arbatmedžio aliejaus išmaišykite stiklinėje šilto vandens ir šiuo tirpalu plaukite pelėsio pažeistas vietas. Galite paruošti taip pat efektyviai pelėsį naikinantį ploviklį iš sodos ir skalbimo miltelių - kibire šilto vandens ištirpinkite po šaukštą sodos ir skalbimo miltelių. Kad ir kokią pelėsio valymo priemonę bepasirinktumėte, labai svarbu paviršius nuvalyti ypač kruopščiai, tačiau ne perdėm drėgnai, dažnai nuskalaujant ir nuspaudžiant kempinę ar šveitimo šepetį, baigus darbus nusausinant visą valytą plotą.
Negalėsime džiaugtis norimu rezultatu net ir pasirinkę pačias efektyviausias pelėsių naikinimo priemones, jeigu namuose ir toliau tvyros drėgmė. Būtina kasdien gerai išvėdinti patalpas - geriau trumpiau, tačiau „stipriau“, plačiai atveriant langus, sudarant skersvėjį, nepamirštant atidaryti drėgnesnių patalpų, pavyzdžiui, vonios, virtuvės durų. Patartina namuose neauginti labai daug gėlių (arba rinktis saikingą laistymą mėgstančius augalus), gyvenamuosiuose kambariuose nedžiaustyti drėgnų skalbinių, gaminant būtinai įjungti gartraukį, nuo sienų truputį atitraukti baldus, kad oras namuose cirkuliuotų laisviau.
Oro sausintuvas „DYD-N20A“, Gamintojų nuotr.
Drėgnose patalpose arba rudens pradžioje, kuomet oras vėsus, bene kasdien merkia lietus, o centrinis šildymas dar neįjungtas, praverčia drėgmės surinktuvai ir oro sausintuvai. Nedidelėse, tik vos drėgnose patalpose ar namų vietose (pavyzdžiui, prieškambaryje, kuriame paliekate drėgnus batus, lauko drabužius) pakaks ir vienkartinio sugėriklio, kuris absorbuoja drėgmę per specialią tabletę ar miltelius. Kita vertus, kokybiškos buitinės technikos „Standart“ specialistų teigimu, esant didesnei drėgmei ir norint suvaldyti pelėsį prireiks galingesnio prietaiso. Oro sausintuvai, turintys automatinę drėgmės kontrolę, palaiko optimalią patalpų drėgmę, surinkdami jos perteklių. „Standart“ oro sausintuvas „DYD-N20A“ per parą geba surinkti net 20 l vandens, jį lengva pernešti, tad patogu naudoti visuose namų kambariuose, galima nustatyti laikmatį 6, 8 ar 12 valandų bei be baimės palikti sausintuvą veikti net tuomet, kai jūsų nėra namuose. Šis sausintuvas turi saugumą užtikrinančią automatinio išsijungimo funkciją, tad grįžę tiesiog mėgausitės sveikatai palankesniu namų oru.
Būtina suprasti, kad pelėsiai dauginasi mikroskopinėmis, plika akimi nematomomis sporomis, kurių visuomet yra mūsų aplinkoje, joms tereikia palankių sąlygų suvešėti. Net jeigu namuose pelėsio nėra arba jį jau, atrodytų, pavyko nugalėti, privalu reguliariai vėdinti kambarius, palaikyti optimalią patalpų temperatūrą ir drėgmę, o esant jos pertekliui papildomai šildyti namus, naudoti drėgmės sugėriklius ir oro sausintuvus.
Komentarai