Informacijos apie menopauzę nestinga tiek naujienų portaluose, tiek žurnaluose apie sveikatą, tačiau perimenopauzė minima gerokai rečiau. Gydytojai teigia, kad su perimenopauzės simptomais anksčiau ar vėliau susiduria visos vaisingos moterys. Kas tai yra ir ką apie tai privalu žinoti kiekvienai?
Perimenopauzė – kas tai?
Perimenopauzė, tai laikotarpis prieš prasidedant menopauzei. Kartais gydytojai tai vadina pereinamuoju laikotarpiu, kuomet menstruacinis ciklas vyksta, bet jau pastebimi tam tikri požymiai signalizuojantys menopauzės pradžią.
Perimenopauzės fazė dažniausiai prasideda moteriai įkopus į ketvirtąją arba penktąją dešimtį. Dauguma atvejų, perimenopauzė trunka 4 metus, tačiau gali varginti ir ilgiau.
Pagrindiniai perimenopauzės simptomai
Prasidėjus perimenopauzei, moteris ima kamuoti daugybė skirtingų simptomų. Tai, kokie simptomai pasireikš, priklauso nuo kiekvieno organizmo atskirai. Ginekologai išskiria tokius pagrindinius simptomus:
· Nuotaikos svyravimai
· Karščio bangos
· Makšties sausumas
· Miego sutrikimai
· Galvos skausmas
· Dažnas šlapinimasis
· Naktinės karščio bangos
Perimenopauzės diagnostika
Tikslių tyrimų, galinčių parodyti ar perimenopauzė jau vyksta ar ne, nėra. Vis dėlto, dažniausiai, įvertinus moters amžių, paveldimumą, simptomus, šalutines ligas ir sutrikimus, gydytojai gali gana tiksliai nustatyti perimenopauzės diagnozę ir skirti simptomus mažinančius vaistus.
Perimenopauzės gydymas
Dauguma atvejų, perimenopauzės gydyti nereikia. Atvejais, kuomet moterį kamuoja ypatingai stiprūs ir gyvenimo kokybei kenkiantys simptomai, gydytojai gali skirti nemalonius pojūčius malšinančių vaistų – gali būti taikoma hormonų terapija, antidepresantai, skausmą malšinantys vaistai ar vaistai mažinantys spaudimą.
Kaip sau padėti?
Pajutus perimenopauzės simptomus, rekomenduojama kuo atsakingiau laikytis sveiko gyvenimo būdo principų. Svarbu sportuoti, sveikai maitintis, vartoti maisto papildus ir gerti daug skysčių.
Viena dažniausių nusiskundimų perimenopauzės metu – karščio bangos. Gydytojai pataria atkreipti dėmesį į tai, kas jas sukelia – tai gali būti kava, alkoholis ar tam tikra arbata, ir tokių maisto produktų vengti.
Neretai skundžiamasi ir padidėjusiu makšties sausumu bei padažnėjusiomis makšties infekcijomis. Pasak ekspertų, to galima išvengti naudojant drėkinamuosius makšties kremus, tačiau prieš įsigyjant vaistus, būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.
Vaisingumo sumažėjimas
Prasidėjus perimenopauzei, moters vaisingumas ženkliai sumažėja. Nors dažnai manoma, kad pastoti neįmanoma, gydytojai įspėja, kad net ir perimenopauzės metu yra 5-10 proc. galimybė pastoti, todėl lytinių santykių metu derėtų pasirūpinti tinkama apsauga.
Kaulai yra organizmo kraujo gamykla. Kas sekundę kaulų čiulpai pagamina 3 milijonus raudonųjų kraujo kūnelių
Kitas faktas
Komentarai