Plaukų slinkimas vyrams: kas jį sukelia ir kaip spręsti šią problemą?

Plaukų slinkimas vyrams: kas jį sukelia ir kaip spręsti šią problemą?

Plaukų slinkimas vyrams – ne tik kosmetinė problema. Tyrimai rodo, kad vyrai, susidūrę su plikimu, dažnai patiria emocinį diskomfortą, gėdą ar net stresą. Visuomenėje gajūs stereotipai apie vyriškumą vis dar trukdo atvirtai kalbėti apie šią patirtį, todėl daliai vyrų plaukų slinkimas yra tapęs tabu tema. Ar galima sustabdyti plikimą bei kaip lengviau priimti išvaizdos pokyčius?

 

„Androgeninis plikimas (kitaip dar vadinama androgeninė alopecija) yra susijęs su genetiškai nulemtu polinkiu plaukų slinkimui ir jų praradimui. Pirmieji požymiai pasirodo 20–25 gyvenimo metais, o apie 50 proc. 50-ies metų ir vyresnių vyrų turi akivaizdžius plikimo požymius. Židininį plikimą galima atpažinti iš nelygaus ir nevienodo, tačiau randų nepaliekančio plaukų slinkimo, kuris dažniausiai paveikia galvos bei barzdos plaukus, rečiau blakstienas ir antakius, ir pasireiškia bet kurio amžiaus asmenims“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė.

 

Jis priduria, kad plaukų slinkimas laikomas ne tik kosmetine, tačiau ir psichologine problema: „Pastaruoju metu pastebime, kad vis daugiau vyrų kreipiasi konsultacijoms, kaip sustabdyti plaukų slinkimą ir palaikyti puikią jų išvaizdą.“

 

Daro įtaką emocinei būsenai

 

Pasak psichoterapeuto Dainiaus Jakučionio, kokią įtaką plaukų slinkimas darys emocinei būsenai, priklauso nuo kiekvieno požiūrio į išvaizdą.

 

„Jei vyro išvaizda jam yra tarsi vizitinė kortelė, plaukų slinkimas gali kelti nepasitikėjimą savimi. Tuomet atsiranda minčių, kad žmogus niekada nebebus gražus, jo niekas nemylės ir pan. Visgi, jei vyro identitetas nėra susijęs su išvaizda, jis į plaukų slinkimą reaguoja ramiai ir priima tai kaip natūralų procesą“, – pasakoja D. Jakučionis.

 

Jo teigimu, bandant psichologiškai susitaikyti su plaukų netektimi, neretai vyrai imasi įvairių priemonių – vieni užsiaugina barzdą, kiti – atlieka plaukų persodinimo operaciją, o treti prisitaiko šukuoseną ar aksesuarus.

 

„Visgi, svarbiausias veiksnys – suprasti, kad plikimas yra natūralus procesas. Lygiai taip pat kaip ir žylantys plaukai, atsirandančios raukšlės ar mažėjantis odos elastingumas. Žinoma, verta paieškoti būdų, kurie padėtų jaustis geriau, tačiau svarbiausia priimti savo pasikeitusią išvaizdą“, – teigia psichoterapeutas.

 

Svarbus artimųjų palaikymas

 

D. Jakučionio teigimu, plaukų slinkimas neturėtų tapti užsisklendimo ir emocinių problemų priežastimi.

 

„Reikia suprasti, jog žmogaus identitetas susideda ne vien iš išvaizdos ar plaukų. Juk žmonės įprastai nori bendrauti dėl tam tikrų asmens savybių, o ne dėl to, kaip jis atrodo. Svarbu dėmesį sutelkti į savo gerąsias savybes. Taip ilgainiui trūkumų pastebėjimas savyje mažės arba nesukels didelio suglumimo“, – tvirtina D. Jakučionis.

 

Jo teigimu, žengiant per šį etapą, itin svarbus ir artimųjų supratingumas bei palaikymas.

 

„Svarbu nelaidyti juokelių ar kitokių pastabų. Taip pat verta stebėti vyro emocijas – jei po komentaro jis sureagavo jautriau, svarbu paklausti, kaip jis jaučiasi. Geriausias palaikymas – atjauta ir supratimas. Visgi, jei vyras apie tai nenori kalbėti, per daug ir nereikėtų spausti, tiesiog priminti, kad jis yra mylimas ir gerbiamas toks, koks yra, o plaukai nėra pats svarbiausias dalykas gyvenime“, – teigia psichoterapeutas.

 

Gali padėti tinkamos priemonės

 

Vaistininko M. Rutalės teigimu, priklausomai nuo plaukų slinkimo priežasties, jį galima visiškai sustabdyti arba laikinai pristabdyti.

 

„Atstačius organizme trūkstamų maistinių medžiagų kiekį, pakeitus naudojamus netinkamus kosmetikos gaminius ar baigus gydymą vaistais, kurie turėjo įtakos plaukų slinkimui, jis gali visiškai sustoti. Jeigu plaukų slinkimui įtaką daro genų raiška, slinkimas gali atsinaujinti ir jį sustabdžius“, – tvirtina M. Rutalė.

 

Jis priduria, kad padėti sulėtinti plaukų slinkimo procesą gali tinkami kosmetikos gaminiai, pavyzdžiui, specialios ampulės, savo sudėtyje turinčios peptidų, aminorūgščių, vitaminų, kofeino, taurino, chinino, placentos ekstrakto, augalinių ekstraktų, sviestmedžio ir argano aliejų.

 

„Taip pat plaukų slinkimą gali suintensyvinti biotino, seleno, cinko ir silicio trūkumas. Vitaminai A, E, C veikia kaip antioksidantai ir taip pat reikšmingai prisideda prie geresnės plaukų sveikatos. Benzoinė rūgštis stiprina plaukų folikulus ir taip stabdo plaukų slinkimą, o pantoteno rūgštis ne tik skatina plaukų augimą, bet suteikia jiems blizgesio ir švelnumo“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas