PMS simptomai kankina 90% moterų: kas tai ir kaip sau padėti?

PMS simptomai kankina 90% moterų: kas tai ir kaip sau padėti?

Ilgą laiką pasigirsdavo nuomonių, kad priešmenstruacinis sindromas (PMS) neegzistuoja, o fizinius negalavimus patiriančios, padidėjusiu dirglumu ir jautrumu besiskundžiančios moterys tiesiog „įsikalba ligą“. Šiandien jau žinome, kad net 80-90% moterų patiria bent vieną PMS simptomų, o 20-30% moterų yra diagnozuojamas PMS. Kas yra PMS? Kodėl jis atsiranda ir kaip sau padėti?

PMS lemia hormonų pusiausvyros pakitimas

Priešmenstruacinį sindromą sukeliančios priežastys dar nėra visiškai išaiškintos, tačiau spėjama, kad tai organizmo reakcija į hormoninius svyravimus. Pastebima, kad nuo PMS simptomų kenčiančių moterų kraujyje nustatoma didesnė nei įprasta hormono prolaktino, atsakingo už pieno liaukų augimą ir laktaciją, koncentracija. Tai lemia daugelio moterų juntamą krūtų jautrumą, tempimo krūtyse jausmą.

Skirtingi žmogaus organizmo procesai tarpusavyje yra labai tampriai susiję, tad vienas, atrodytų, nedidelis pokytis gali sukelti grandininę reakciją, darančią didelę įtaką savijautai. Esant hormono prolaktino padidėjusiai koncentracijai, ima mažėti hormono progesterono, atsiranda progesterono ir estrogeno disproporcija arba estrogeno perteklius. Šie hormoniniai pokyčiai veikia ir smegenų biocheminius procesus - sutrinka laimės hormonu vadinamos cheminės medžiagos seratonino išskyrimas, moteris jaučiasi prislėgta, dirgli, pikta, kamuoja nerimas, sutrinka miegas.

Pakitus renino - angiotenzino sistemos veiklai pasireiškia kraujospūdžio pokyčiai, gali pagreitėti širdies plakimas, pilti karštis, pagausėja prakaitavimas, atsiranda odos bėrimai, juntamas galvos skausmas ir svaigimas. Taip pat padidėja hormono aldosterono koncentracija, lemianti skysčių kaupimąsi organizme, tad moterys pastebi pabrinkimus ir patinimus.

Hormoniniai pokyčiai moters organizme yra cikliški ir normalūs, moterys juos jaučia, susitaiko ir išmoksta su jais gyventi, tačiau jautresnės dailiosios lyties atstovės susiduria su didesniais iššūkiais - hormoniniai svyravimai ypač stipriai išbalansuoja jų nervinės ir seratonerginės sistemų veiklą, ženkliai suprastina gyvenimo kokybę.

PMS simptomus paaštrinti arba juos išprovokuoti taip pat gali vandens balanso sutrikimai, fizinio aktyvumo trūkumas, psichologinės priežastys (stresas, pervargimas, pašliję santykiai su aplinkiniais ir pan.).

PMS simptomai:

  • raumenų skausmas;
  • krūtų pabrinkimas, tempimo krūtyse jausmas;
  • galvos skausmas, svaigimas;
  • mieguistumas;
  • padidėjęs prakaitavimas;
  • bėrimas;
  • dirglumas, irzlumas;
  • emocinės būklės pablogėjimas;
  • nerimas;
  • beviltiškumo jausmas;
  • dėmesio sutrikimai, nesugebėjimas susikaupti;
  • svorio augimas, pakitęs apetitas.

Medikai pastebi, kad net iki 90% vaisingo amžiaus moterų patiria bent vieną iš šių PMS simptomų, 20-30% moterų nuolat skundžiasi bent penkiais būdingais simptomais, tad joms diagnozuojamas PMS, o 3-8% kenčia nuo labai stipraus, normalią gyvenimo eigą sutrikdančios PMS formos - priešmenstruacinio distrofinio sindromo (PMDD).

Efektyvi kova su PMS - kompleksinis gydymas

Stiprius PMS simptomus patiriančioms, dėl PMDD kenčiančioms moterims medikai rekomenduoja imtis kompleksinio gydymo - mokytis tinkamo psichologinio nusiteikimo, sureguliuoti mitybą, nepamiršti judėjimo ir fizinio krūvio bei vaistinių augalų teikiamos naudos.

Psichologija. Moterims reikėtų suvokti, kad nemalonūs pojūčiai greitai baigsis, kad jie nepriklauso nuo moters veiksmų ar gyvenimo, kad tai tiesiog natūrali, laikina organizmo būklė. Stiprų vidinį nerimą, bejėgiškumo jausmą, liūdesį išgyvenančioms moterims vertėtų nepamiršti malonios, raminančios ir padedančios užsimiršti veiklos - hobių, buvimo su draugais ir šeimos nariais, malonaus laisvalaikio leidimo. Verta išbandyti ir kvėpavimo pratimus, nusiraminimą teikiančias praktikas, pavyzdžiui, meditaciją ar tai či mankštą.

Sveika mityba. Kiekvienam savo sveikata besirūpinančiam žmogui būtina skirti dėmesio sveikai, subalansuotai ir visavertei mitybai, o priešmenstruacinio sindromo simptomus patiriančioms moterims reikėtų būti ypač dėmesingoms. Antrojo ciklo pusėje (t.y. maždaug po ovuliacijos) verta riboti druskos suvartojimą, atsisakyti labai aštrių, gausiai prieskoniais gardintų, karčių, saldžių patiekalų, taip pat sumažinti išgeriamos kavos, stiprios arbatos kiekį, nerūkyti, nevartoti alkoholio. Reikia rinktis lengvai virškinamą maistą, nepamiršti ląstelienos. Vertėtų valgyti daugiau liesos mėsos, žuvies, pieno produktų, šviežių daržovių, vaisių, uogų, kruopų.

Manoma, kad PMS simptomus provokuoja arba sustiprina kalcio, kalio, magnio trūkumas, tad reikėtų valgyti pieno produktus, brokolius, svogūnų laiškus, pupeles, sezamų sėklas, bananus, džiovintus vaisius, duoną, košes. Labai svarbu nepamiršti ir B grupės vitaminų šaltinių - žuvies, mėsos, moliūgų, morkų, avokadų, paprikų; vitaminu E gausių produktų - alyvuogių aliejaus, riešutų, kukurūzų, špinatų.

Sportas. Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad reguliari mankšta teigiamai veikia nuo PMS kenčiančių moterų savijautą, slopina nemalonius fizinius bei psichologinius simptomus. Pastebėta, kad didžiausią teigiamą efektą teikia reguliarios, apie 30 min. trunkančios aerobikos treniruotės bei joga. Jėgos treniruotės moterų savijautą taip pat veikia teigiamai, tačiau jų suteikiamas efektas yra kiek silpnesnis.*

Vaistiniai augalai. Žolelių arbatos ar vaistinių augalų preparatai padeda susidoroti su PMS arba nuslopinti nemalonius simptomus. Melisų, ramunėlių, jonažolių žiedų arbatos ramina nervinę sistemą, pagerina miego kokybę, slopina uždegiminius procesus, atpalaiduoja raumenis.

Dvimetės nakvišos sėklų aliejus reguliuoja moteriškųjų hormonų apykaitą, jis palengvina PMS simptomus, slopina krūtų skausmą, pagerina odos būklę.

Tikrųjų skaistminų uogų ekstraktas sureguliuoja estrogenų ir progesterono koncentracijas, subalansuoja šiuos hormonus, tad padeda išvengti stipriai pasireiškiančio PMS. Preparatai su šiuo vaistiniu augalu efektyviai slopina daugelį PMS simptomų - sumažina galvos skausmą, dirglumą, irzlumą, slopina krūtų skausmą, tempimo krūtyse jausmą, stabilizuoja nuotaiką.

„Prefemin“ padeda efektyviai numalšinti PMS simptomus

Priešmenstruacinį sindromą ar jo simptomus patiriančioms moterims skirtas vaistas „Prefemin“ efektyviai malšina nemalonius pojūčius bei padeda jų išvengti. Pagrindinė veiklioji medžiaga tikrųjų skaistminų (Vitex agnus-castus L.) vaisių sausasis ekstraktas reguliuoja PMS lemiančių hormonų (estrogenų, progesterono ir prolaktino) koncentraciją.

Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad tikrojo skaistmino vaisiuose esančios veikliosios medžiagos efektyviai sureguliuoja moterų sveikatai ir gerai savijautai ypač svarbių hormonų (estrogenų, progesterono, prolaktino) apykaitą. Preparatai su šių vaisių ekstraktu padeda numalšinti priešmenstruacinį sindromą (PMS), palengvina jo simptomus - krūtų skausmą ir tempimo krūtyse jausmą, galvos maudimą, dirglumą, irzlumą, liūdesį.

„Prefemin“ 3 mėnesius vartojusios moterys teigė pajutusios ženklų būklės pagerėjimą - sumažėjo krūtų jautrumas, galvos skausmas, pilvo pūtimas, moterys buvo mažiau dirglios, piktos, nebekamavo nuotaikų kaita.**

*Daley, A. Exercise and premenstrual symptomatology: a comprehensive review. J Womens Health. June 2009; 18(6):895-9.  
** Schellenberg, R. et al. Efficacy and tolerability of Vitex agnus castus (Ze 440) in women with PMS: double blind, randomized, placebo controlled study. British Medical Journal. 2001; 322: 134-137

 

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje kasmet užregistruojama per 100.000 sezoninio gripo atvejų.

Kitas faktas