Požymiai, kad vartojate per daug kofeino

Požymiai, kad vartojate per daug kofeino
@ Shutterstock

Kava ir arbata yra sveiki gėrimai. Juose esantis kofeinas gali pagreitinti medžiagų apykaitą bei pagerinti protinius bei fizinius rezultatus. Tačiau didelės kofeino dozės gali turėti poveikį, pavojingą sveikatai. 

 

Nerimo sutrikimai. Kofeinas didina budrumą blokuodamas adenoziną – smegenyse esančią cheminę medžiagą, kuri yra atsakinga už nuovargį. Tačiau vartojant dideles kofeino dozes, šis poveikis gali būti ryškesnis – sukelti nerimą ir nervingumą. Nerimo sutrikimas yra vienas iš keturių su kofeinu susijusių sindromų, išvardytų Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadove (DSM). Taigi, jeigu pastebite, kad dažnai jaučiatės nervingi, stenkitės sumažinti kofeino suvartojimą. 

 

Nemiga. Gėrimai, kuriuose yra kofeino, padeda greičiau pabusti, tačiau per didelis jo kiekis gali sutrikdyti įprastą miego rėžimą ir pailginti užmigimo laiką iki vienos valandos. Tyrimai rodo, kad kofeinas kūne išlieka vidutiniškai penkias valandas, tačiau tai priklauso nuo žmogaus organizmo – šis laikotarpis gali svyruoti nuo pusantros iki devynių valandų. Taigi, norint pagerinti miego kokybę reiktų atkreipti dėmesį į suvartojamą kofeino kiekį ir laiką. 

 

Virškinimo problemos. Kofeinas skatina žarnyno darbą, didindamas jo susitraukimus, kurie padeda greičiau virškintis maistui. Tačiau didelis kofeino kiekis gali sukelti stiprų viduriavimą. Taip pat gydytojai rekomenduoja riboti išgeriamą kavos kiekį tiems, kurie serga gastroezofaginio refliukso liga. 

 

Aukštas kraujo spaudimas. Padidėjęs kraujospūdis didina širdies priepuolio ir insulto riziką, kadangi tokiu atveju pažeidžiamos arterijos ir padidinama kraujo cirkuliacija organizme. Gydytojai pataria vengti didelių kofeino dozių tiems, kurie serga hipertenzija. 

 

Pagreitėjęs širdies ritmas. Didelis kofeino kiekis gali stimuliuoti širdį ir priversti ją plakti greičiau – tokiu atveju ilgalaikėje perspektyvoje gali išsivystyti prieširdžių virpėjimas – sveikatai ir gyvybei pavojinga liga. Todėl, jeigu pastebite širdies ritmo pokyčius, apribokite kofeino suvartojamą kiekį. 

 

Nuovargis. Kofeinas iš pradžių padidina energijos lygį, tačiau jam pasišalinus iš organizmo, jaučiamas didelis nuovargis. 

 

Dažnas šlapinimasis. Kofeinas šalina skysčius iš organizmo, dėl ko didėja noras dažniau šlapintis. Per didelis kofeino kiekis gali sukelti dehidrataciją.

Komentarai

Panašūs straipsniai
Panašūs straipsniai

Ar žinote, kad...

Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.

Kitas faktas