Mėnesinės – jau savaime stresas, o jeigu jos prasideda netikėtai... Nėra tikslių būdų nustatyti, kad jos prasidės, tačiau joms pasiruošti iš anksto ir nuspėti bent apytikslį laiką ir trukmę – tikrai galima.
Jeigu jūs – paauglė
Toms, kurioms kritinių dienų dar nebuvo, verta sekti savo organizmo pokyčius. Kokie požymiai išduoda, kad artėja pirmosios mėnesinės?
Jeigu paauglė pastebi vieną ar kelis iš išvardintų požymių, reikėtų apie tai pasakyti savo mamai. Gėdytis nėra ko – tai yra visiškai natūralus augimo ir brendimo procesas.
Jeigu jūs – moteris
Patyrusi moteris paprastai jau prieš savaitę žino apie prasidėsiančias mėnesines – tą išduoda šie simptomai:
Nors visi šie simptomai laikomi norma, jų sustiprėjimas gali reikšti ką nors kita, todėl reikėtų reguliariai lankytis pas ginekologą ir sekti savo menstruacijų ciklą kalendoriuje.
Kaip sekti menstruacijų ciklą?
Pasižymėkite kalendoriuje pirmąją ir paskutinę mėnesinių dieną. Tai padės nustatyti, kada laukti kitų mėnesinių.
Tas nelemtas PMS...
Kai kurios moterys mėnesinių simptomus painioja su PMS simptomais: tai nėra tiesiog pabrinkusi krūtinė, spuogai ir pilvo skausmai, o visa puokštė kitų požymių, išduodančių apie endokrininius sutrikimus.
Priežastys nėra visiškai aiškios. Kartais PMS simptomų pasireiškimą lemia tam tikras hormonų sutrikimas, kai padidėja hormono prolaktino kiekis. Kita vertus, prolaktino kiekį, jo svyravimus ir augimą gali nulemti labai įvairūs veiksniai – stresas, pervargimas, organizmo išsekimas, vitaminų stoka. Taigi dažniausiai PMS priežastys yra kelios – hormonų disbalansas (lytiniai hormonai, serotonino sistema; nenormalus atsakas į hormonus), psichologiniai veiksniai, įvairių biologiškai veiklių medžiagų apykaitos sutrikimai, emocinės traumos ir kt.
Dažniausiai liga pažeidžia jautresnes, labilesnės nervų sistemos moteris, kurioms jokių hormonų pokyčių gali ir nebūti. Taigi PMS gali reikštis ir be hormonų pokyčių.
PMS simptomai skiriami į šiuos 4 tipus:
Patarimai, kaip palengvinti savijautą varginant PMS
Jeigu simptomai yra, o mėnesinės neprasideda
Kartais nutinka taip, kad visi simptomai yra, tačiau niekas kažkodėl taip ir nevyksta. Tai gali reikšti nėštumą. Darytis nėštumo testą iki prognozuojamos mėnesinių pradžios netikslinga, nes HCG lygis dar per daug žemas. Jeigu gi kritinės dienos taip ir neprasideda, o testas vis tiek neigiamas, būtina kaip galima greičiau apsilankyti pas ginekologą ir išsitirti ultragarsu – tai gali reikšti kiaušidžių vėžį, hormonų disbalansą, medžiagų apykaitos sutrikimus arba ūminę infekciją. Mėnesinės gali užsilaikyti ir dėl aborto, persileidimo, streso ar pervargimo.
Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.
Kitas faktas
Komentarai (73)
Anonimei 15 metų. Taip, visiškai normalu, kad savaitę-dvi prieš menstruacijas jauti pilvo/nugaros maudimą, krūtinė tampa jautri, stipriai svyruoja nuotaika, padidėja apetitas. Turėti lytiniai santykiai tam įtakos neturi. Tik priminimas, visada naudok prezervatyvus, ne tik nuo neplanuoto nėštumo, bet ir dėl lytiškai plintančių ligų :)
Anonimei 13 metų. Žinoma, kad gali nejausti skausmų :) tu individuali, tavo organizmas taip pat, todėl jei draugei skauda, nereiškia, kad skaudės ir tau. Galvą, pilvą, nugarą gali skaudėti/mausti prieš menstruacijas (bet nebūtinai). Gali jausti silpnumą, energijos trūkumą.