Kiekviena rimtesnė liga yra apipinta mitų ir baimių. Ne išimtis ir prostatos vėžys. Lietuvoje ši liga kasmet nusineša 500-600 vyrų gyvybių. Skaičiai yra dideli, liga – dažna, todėl kiekvienas yra girdėjęs arba net dalijęsis įvairiais mitais apie prostatos vėžio profilaktiką, tai, kas sukelia šią ligą, kiek skausminga diagnostika ir kokie veiksmingiausi gydymo būdai.
Pasak specialistų prostatos vėžys kasmet nustatomas apie 2 tūkst. Lietuvos vyrų. Ši vėžio forma sudaro 25 proc. visų Lietuvos vyrams diagnozuojamų vėžio atvejų ir sergančiųjų amžius jaunėja.
Jei nieko neskauda, vadinasi, ligos nėra
Tai, medikų teigimu, yra dažniausia mitas, nors pamažu ir užleidžia savo pozicijas. Vyrai ypač atsargiai kalba apie prostatos problemas ir jei nieko neskauda, nenoriai lankosi pas gydytojus. Verta žinoti, kad sergant prostatos vėžiu, ypač ankstyvojoje jo stadijoje , beveik niekada nieko neskauda. „Ankstyvas prostatos vėžys nepasižymi jokiu tik šiai ligai būdingu simptomu. Daugeliu atvejų prostatos vėžys auga lėtai, dėl to ilgai neatsiranda jokių simptomų, nepakinta gyvenimo kokybė“, – sakė LSMUL Kauno klinikų filialo Onkologijos ligoninės Konservatyvios onkologijos skyriaus vadovė doc. Sigita Liutkauskienė.
Tai tyli liga, kurią galima aptikti tik apsilankius pas medikus, nors įtarti galima ir kiek anksčiau. Padažnėjęs ir pasunkėjęs šlapinamasis, susilpnėjusi šlapimo srovė gali būti pirmieji prostatos vėžio požymiai. Tiesa, tai gali būti ir prostatos išvešėjimo, siejamo su vyresniu amžiumi, padarinys, todėl būtina tikrintis, o ne pasikliauti nuojauta. Jei šlapime atsiranda kraujo, ima skaudėti kaulus ar apatinę pilvo dalį, trinka inkstų veikla, ima pykinti, mažėja kūno masė – gali būti, kad liga jau išplitusi iki metastazių.
Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.
Kitas faktas
Komentarai