Gimęs vaikutis patenka į jam visiškai neįprastas sąlygas – temperatūra čia žemesnė (lyginant su ta, kuri buvo motinos įsčiose), atsiranda naujų dirgiklių. Mažyliui reikia išmokti savarankiškai kvėpuoti, priprasti prie pakitusios kraujotakos ir naujo būdo gauti maistinių medžiagų.
Ribinės (kitaip tariant – tranzityvinės, laikinos) naujagimių būklės – tai simptomai, nulemti organizmo adaptacijos ir nereikalaujantys specialaus gydymo. Jie praeina maždaug po 28 dienų.
Laikina hipotermija (sumažėjusi kūno temperatūra) pasireiškia per pirmąsias 30 gyvenimo minučių. Apie 5–6 valandą temperatūra pakyla ir nusistovi. Jeigu taip nutinka vėliau, vadinasi, vaikučio organizmo kompensacinė-prisitaikomoji reakcija nėra pakankamai aktyvi. Iš karto po gimimo mažylis susupamas į sterilų, pašildytą ir šiek tiek sudrėkintą audinį, kad dėl garuojančios nuo odos drėgmės nesušaltų. Jis paguldomas ant pašildyto staliuko, o gimdymo salėje palaikoma ne žemesnė kaip 24 laipsnių temperatūra.
Fiziologinis kūno masės kritimas. Jo priežastis – badas (pieno ir vandens trūkumas) pirmosiomis gyvenimo dienomis. Džiūsta virkštelė, pašalinamos pirmosios išmatos, tad masė mažėja. Labiausiai kūno masė sumažėja 3–4 dieną. Gerai maitinant ir prižiūrint netenkama 6–10 % kūno masės (vidutiniškai – iki 300 g). Po šio periodo mažylis ima priaugti svorio (nuo 10 iki 50 g kasdien).
Tranzityvinės inkstų funkcijų ypatybės. Ankstyvoji naujagimių oligurija – šlapimo kiekio sumažėjimas pirmąsias tris gyvenimo dienas (jo šiuo periodu išskiriama mažiau kaip 15 ml/kg per parą). Tai vertinama kaip vaikučio prisitaikymo reakcija (juk pirmosiomis dienomis maistinių medžiagų ir vandens jis gauna nedaug, be to, drėgmė prarandama ir kvėpuojant). Šlapinimosi dažnumas nesikeičia visą mėnesį – maždaug 20 kartų per parą (tačiau pirmąsias tris dienas tai daroma daug rečiau). Nežiūrint į tai, jau nuo pirmųjų dienų vienkartines sauskelnes rekomenduojama keisti kas 2–3 valandas.
Kaulai yra organizmo kraujo gamykla. Kas sekundę kaulų čiulpai pagamina 3 milijonus raudonųjų kraujo kūnelių
Kitas faktas
Komentarai