Riešutų svieste gausu baltymų, angliavandenių ir riebalų – t. y. visų žmogui reikalingų maistinių medžiagų. Šiame produkte nemažai kalorijų, tačiau saikingai jį vartojant galima gauti labai daug naudos sveikatai. Tai – puikus vitaminų: E, B3, B6, ir mineralų: magnio, vario, bei mikroelemento mangano šaltinis. Įdomu tai, kad 2 šaukštų porcijoje žemės riešutų sviesto yra daugiau nei 8 g baltymų, 2 g maistinių skaidulų, 208 miligramai kalio, daugiau nei pusė gramo geležies, 24 mikromiligramai folatų, 188 kalorijos ir 3 gramai cukraus. Dėl to produktas puikiai tinka sportuojantiems žmonėms, ypač kultūristams, kurie kilnoja sunkius svorius.
Riešutų sviestas naudingas tuo, kad:
- Padeda mesti svorį. Nors vienoje riešutų sviesto porcijoje yra apie 180–210 kalorijų, visgi jis gali padėti numesti svorio. Valgant riešutų sviestą iš tikrųjų slopinamas alkis, pasisotinama, todėl vėliau žmogus neprivalgo nereikalingų, nesveikų maisto produktų, dėl ko po kurio laiko sumažėja kūno svoris. Riešutų sviestas suteikia sotumo jausmą ilgam ir yra itin tinkamas užkandis tiems, kas siekia sulieknėti ar išlaikyti sveiką kūno svorį.
- Palaiko sveiką širdį. Žemės riešutų svieste yra medžiagos, vadinamos p-kumaro rūgštimi, kuri padeda atstatyti žalą, padarytą ląstelėms. Be to, žemės riešutų svieste yra daugiau nesočiųjų riebalų nei sočiųjų riebalų, todėl jis sumažina širdies ir kraujagyslių bei koronarinės širdies ligos riziką.
- Sumažina vėžio riziką. Atlikti tyrimai parodė, kad valgant daug vitamino E turinčius produktus, įkaitant ir riešutų sviestą, sumažėja skrandžio, storosios žarnos, plaučių, kepenų ir kitų vėžių rizika.
- Apsaugo nuo Alzheimerio ligos ir kitų neurodegeneracinių ligų. Žemės riešutai yra vienas iš daugiausiai niacino (dar kitaip – vitaminas B3) turinčių maisto produktų. Kaip įrodyta, žmonės, valgantys daug niacino turinčių maisto produktų, rečiau serga Alzheimerio liga ar kitais atminties sutrikimais. Žemės riešutų svieste esantis niacinas padeda atsigauti smegenų ląstelių pažeidimams, taip apsaugodamas nuo neurodegeneracinių ligų. Be to, didelis p-kumaro rūgšties kiekis, esantis žemės riešutų svieste, padeda kovoti su oksidacinio streso daroma žala kūno ląstelėms, o tai taip pat sumažina riziką sirgti minėtomis ligomis.
- Apsaugo nuo tulžies pūslės akmenų. Tyrimai parodė, kad saikingai vartojant žemės riešutų sviestą, tulžies akmenų rizika iš tikrųjų gali sumažėti net 25 proc. Taip yra todėl, kad didelė dalis tulžies akmenų yra dėl „blogojo“ cholesterolio susidarę akmenys. Žemės riešutų sviestas gali sumažinti MTL (blogojo cholesterolio) kiekį ir padidinti „gerojo“ cholesterolio kiekį, taip sumažindamas tulžies akmenų išsivystymo galimybę.
- Sumažina diabeto riziką. Įrodyta, kad žemės riešutai ir žemės riešutų sviestas teigiamai veikia cukraus kiekį kraujyje ir padeda sumažinti diabeto riziką. Atliktas tyrimas, kurio metu pastebėta, kad žmonės, valgydami maždaug 2 šaukštus žemės riešutų sviesto kasdien, mažiausiai 5 dienas per savaitę, gali sumažinti antro tipo cukrinio diabeto riziką beveik 30 proc.
- Išlaiko stiprius kaulus. Žemės riešutų svieste yra gausu geležies ir kalcio, kurie yra svarbūs komponentai, siekiant užtikrinti ne tik sklandų deguonies pernešimą kraujyje, bet ir rūpinantis kaulų būkle.
Komentarai