Trumpėjančios dienos ir saulės trūkumas vis labiau primena mums, kad ateina ruduo, o su juo – daugeliui iki skausmo pažįstama vadinamoji „rudeninė depresija“. Kokios šio reiškinio priežastys, kas patenka į rizikos grupę ir kaip sau padėti, jeigu rudeninis slogutis ėmė kamuoti ir jus?
Sezoninės depresijos požymiai
Depresija paprastai skirstoma į klasikinę ir sezoninę. Pastaroji imta išsamiau tyrinėti tik XX a. pabaigoje ir išskiriama į dar dvi: rudens–žiemos ir pavasario–vasaros.
Nemaža dalis rudens–žiemos depresijos simptomų sutampa ir klasikinės depresijos simptomais. Tai:
Nuo klasikinės rudens–žiemos depresija pirmiausia skiriasi tuo, kad ypač padidėja mieguistumas. Nors žmogus gali miegoti ilgai, jis vis tiek jaučiasi nepailsėjęs.
Kitas svarbus rudens–žiemos depresijos požymis yra smarkiai išaugęs saldumynų poreikis, dėl ko gali padidėti svoris.
Sezoninę depresiją paprastai taip pat lydi dirglumas, susierzinimas, konfliktiškumas, polinkis kaltinti ir nuvertinti save, suicidinės mintys. Nors rudens–žiemos depresijos kamuojami pacientai ranką prieš save pakelia rečiau, jie dažniau tampa priklausomi nuo alkoholio, narkotinių ir psichotropinių medžiagų.
Kenčia ir vaikai, ir suaugusieji
Sezonine depresija susirgti gali ne tik suaugusieji, bet ir vaikai ar paaugliai. Padėti jiems sunkiau, nes dėl užslėptų simptomų problema ne tokia akivaizdi. Vaikai patys dažniausiai nesugeba įvardinti, kas jiems yra.
Klasikinė depresija vaikams pasireiškia dingusiu apetitu, elgesio problemomis, miego ir somatiniais sutrikimais, o susirgus rudens–žiemos depresija jiems nuolat trūksta jėgų, padidėja dirglumas. Jei vaikas nei iš šio, nei iš to pradėjo blogai elgtis, neklausyti, bėgti iš namų, blogai mokytis, galima įtarti sezoninę depresiją. Svarbu, kad tėvai laiku atkreiptų dėmesį į pasikeitusį vaiko elgesį ir kreiptųsi pagalbos į specialistus.
Rudens–žiemos depresijos priežastys
Sezoninė depresija kyla rudens ir žiemos mėnesiais, kai trumpėja dienos, sumažėja šviesos. Manoma, kad rudens–žiemos depresija atsiranda dėl šviesos trūkumo. Žmogaus smegenyse pakinta cheminių medžiagų – serotonino ir melatonino, kurių gamybai įtakos turi saulės šviesa, pusiausvyra. Serotoninas gerina nuotaiką, didina aktyvumą, o melatoninas – priešingai, sukelia mieguistumą, apatiją.
Melatoninas gaminasi tamsiuoju paros metu. Rudenį, žiemą, kai dienos trumpos, daug tamsos, melatonino gaminasi daugiau, o serotoninas gaminasi šviesoje. Kai sutrinka melatonino ir serotonino pusiausvyra organizme, susergama depresija.
Rizikos grupės ir tendencijos
Rudens–žiemos depresija dažniau suserga dailiosios lyties atstovės – jos sudaro apie 60–90 % visų pacientų. Iki lytinio brendimo vienodai serga tiek berniukai, tiek mergaitės, tačiau pasiekus lytinę brandą daugiau serga moterų, nes ši liga priklauso ir nuo lytinių hormonų.
Hormono progesterono poveikis moters organizme pasireiškia tik sulaukus lytinės brandos. Jis kitaip reaguoja į visokias stresines situacijas, todėl menstruacijų ciklo, nėštumo, menopauzės metu moteris depresija ištinka dar ir dėl hormoninių pakitimų. Sergamumas sezoninėmis depresijomis tarp vyresnio amžiaus vyrų ir moterų yra panašus.
Manoma, kad dėl rudens–žiemos depresijos problemų kyla maždaug apie 3–5 % žmonių, o apie 50 % gyventojų patiria depresinius simptomus.
Depresija linkusi kartotis. Neretai būna, kad žmogų daug metų vargina sezoninė depresija, bet tik galiausiai kreipęsis į medikus jis atkreipia dėmesį, kad panašiai jausdavosi kasmet rudenį.
Rudens–žiemos depresijos profilaktika
Gydymas
Lengva depresijos forma sėkminga gydoma augaliniai preparatais (stipriu antidepresiniu poveikiu pasižymi jonažolės, o valerijono preparatai tinka gydyti depresiją lydinčią nemigą), šviesos terapija. Specialias šviesos terapijai naudojamas lempas turi kiekvienas psichikos sveikatos centras. Tačiau jeigu nepakanka ir šviesos terapijos, pasivaikščiojimų gryname ore, gero patalpų apšvietimo, gydytojas gali skirti gydymą antidepresantais, reguliuojančiais melatonino ir serotonino pusiausvyrą smegenyse.
Jei susirgote, nebijokite kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos centrą. Šeimos gydytojai galbūt ne visada pajėgūs padėti tokiais atvejais. Jei reikia skirti specifinį gydymą vaistais, būtina psichiatrų pagalba. Na, o geriausias rezultatas pasiekiamas, kai medikamentinis gydymas derinamas kartu su psichoterapija – svarbu tik nedelsti.
Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.
Kitas faktas
Komentarai