Kepenys – stambiausia liauka organizme, atliekanti daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų. Jos ne tik reguliuoja cukraus cholesterolio bei fermentų kiekį, bet ir dalyvauja kraujo krešėjime, gamina ir išskiria tulžį, saugo medžiagas, reikalingas palaikyti smegenų ir raumenų bei kitas funkcijas. Medicinos specialistai teigia, kad kepenų pažeidimas gali baigtis net mirtimi.
Kepenų priešai – alkoholis, riebus maistas, ligos
Gydytojai tikina, kad kiekvienas iš mūsų papuola į riziką susirgti kepenų ar kitų virškinimo procese dalyvaujančių organų ligomis. Dažniausios to priežastys – besaikis alkoholio vartojimas, netinkama mityba, per didelis gyvulinių riebalų kiekis, medikamentai ar autoimuninės, onkologinės ligos ir kt.
"Pablogėjus kepenų veiklai, organizme gali pradėti kauptis toksinės medžiagos, sutrikti kraujo krešėjimas, baltymų, vitamino A sintetinimas, atsirasti geležies, vitaminų D, K, PP ir B grupės vitaminų trūkumas – kyla didelė rizika vystytis kepenų ligoms", – perspėja farmacijos specialistas Mantas Jakimavičius.
Simptomai jaučiami vėlyvame periode
Dažniausiai pasitaikančios kepenų ligos – steatozė, hepatitas ir cirozė. Jų simptomai išryškėja tik gana vėlyvos ligos stadijoje – didelė dalis pacientų nejaučia pirmųjų signalų apie gresiančias ligas ir tik vėliau pastebi padidėjusią pilvo apimtį, ima jausti pilvo skausmą, skųstis sutrikusiu virškinimu, pageltusia oda.
"Steotozė dažniausiai išsivysto nuo alkoholio, viršsvorio, per didelio cholesterolio kiekio. Hepatitą gali sukelti virusai, vaistai. Cirozė jau laikoma galutine lėtinių kepenų ligų stadija, kai kepenų ląstelės suyra, kepenys surandėja. Tokiu atveju sutrinka žmogaus smegenų veikla, renkasi skystis pilvo ertmėje. Blogiausia, kad pirmųjų simptomų žmogus dažnai net nejaučia, kas trukdo laiku užkirsti kelią besivystančiai ligai", – informuoja farmacijos specialistas.
Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.
Kitas faktas
Komentarai (1)