Šie ženklai tualete išduoda klastingą ligą: pasitikrinkite

Šie ženklai tualete išduoda klastingą ligą: pasitikrinkite

Kai esame sveiki, visai nesusimąstome apie gręsiančias ligas ir netgi pamirštame pasitikrinti profilaktiškai. Vis dėlto, kai kurios ligos, pavyzdžiui, prostatos vėžys, pirminėse stadijose nesukelia jokių simptomų, todėl reguliarūs profilaktiniai tyrimai gali išgelbėti gyvybę.

 

Suserga kas aštuntas

 

Didžiosios Britanijos mokslininkų duomenimis, prostatos vėžio diagnozę bent kartą gyvenime išgirsta kas aštuntas vyras. Teigiama, kad ši vėžio forma labiausiai paplitusi išsivysčiusiose šalyse, o dažniausiai sirgti yra linkę prancūzai, norvegai ir švedai.

 

Susirgti šia vėžio forma yra linkę vyresni vyrai. 2016–2018 metais 34 proc. diagnozuotų atvejų buvo 75 metų ir vyresni vyrai.

 

Prostatos vėžio simptomai

 

NHS išskiria šiuos prostatos vėžio simptomus:

 

  • šlapinamasi dažniau, ypač naktį;
  • skubama į tualetą;
  • sunku pradėti šlapintis;
  • ilgai trunkantis šlapinimasis;
  • silpna šlapimo srovė;
  • jausmas, kad šlapimo pūslė neištuštėjo iki galo;
  • kraujas šlapime ar spermoje.

 

Taip pat express.co.uk daktaras Kubes sako, kad vertėtų neignoruoti ir kito, ypač dažno simptomo – varginančio klubo, dubens ar nugaros skausmo. „Vienas iš dažniausiai ignoruojamų prostatos vėžio simptomų yra nestiprus, bet kankinantis klubo, dubens ir apatinės nugaros dalies skausmas“, –  įspėja gydytojas.

 

Žinoma, nė vienas iš aukščiau išvardytų simptomų negarantuoja, kad tikrai sergate prostatos vėžiu. Prostatos padidėjimas, kuris gali atsirasti natūraliai, kai žmogus sensta. Tokia problema yra vadinama gerybine prostatos hiperplazija (GPH).

 

Svarbiausia – laiku pasitikrinti

 

Svarbiausia yra reguliariai tikrintis, ypač vyresniems nei 50 metų vyrams. Juodaodžiai vyrai ir vyrai, kurių šeimoje yra buvę prostatos vėžio atvejų pakliūva į didesnę prostatos vėžio rizikos grupę.

 

Pacientą norintį pasitikrinti profilaktiškai, pirmiausia apžiūri šeimos gydytojas ir jei reikia, pasiunčia jį pas urologą. Pirmieji tyrimai, kuriuos atlieka gydytojas – digitalinis rektalinis prostatos tyrimas (gydytojas pirštu apčiuopia prostatą per tiesiąją žarną) ir PSA kraujyje tyrimas.

 

Lietuvoje pagal prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos aprašą  50–69  m. amžiaus vyrai (o jei šeimoje prostatos vėžiu sirgo tėvas, brolis – nuo 45 metų) 1 kartą kas 2 metus turėtų nemokamai atlikti PSA lygio kraujyje tyrimą, išskyrus atvejus, kai:

 

  • vyrų iki 59 metų (imtinai) PSA kiekis ≤ 1 ng/ml ‒ paslauga teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per penkerius metus;
  • vyrų nuo 60 metų PSA kiekis ≤ 2 ng/ml ‒ paslauga teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per penkerius metus.

 

Komentarai

Ar žinote, kad...

Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.

Kitas faktas