Siekiate gyventi ir dirbti harmonijoje su gamta? Atvykite į vietinę Italiją – Ilzenbergo dvarą

Siekiate gyventi ir dirbti harmonijoje su gamta? Atvykite į vietinę Italiją – Ilzenbergo dvarą

Neseniai spaudoje nuvilnijo žinia, kad Italijos šiaurėje esančio Bormidos kaimo meras siūlo 2 tūkst. eurų kiekvienam, kas atvyks gyventi į tuštėjantį kaimą tarp kalnų ir jūros. Tačiau panašių pasiūlymų toli ieškoti nereikia – štai Rokiškio r. esančiame Ilzenbergo dvare šiuo metu trūksta kvalifikuotų darbo rankų, o planuojantiems netoli dvarvietės būstą įsigyti specialistams suteikiama 5 tūkst. eurų dotacija.

Minėtojo Bormidos kaimo gyventojas pabrėžė, kad gyvenimas Italijos šiaurėje – paprastas ir natūralus, be streso. Kad kaime netrūksta miškų, ožkų bei skanaus maisto. Tačiau kam važiuoti svetur, jei nė kiek ne prastesnių galimybių yra ir Lietuvoje?



Ilzenbergas Italijos kaimeliui nenusileidžia. Dvarą bei ūkį supa nuostabi gamta, prie pat Latvijos pasienio tyvuliuoja ežeras, laukuose laisvai ganosi galvijai. 500 metų menančioje dvarvietėje viskas gaminama iš vietoje paruoštų žaliavų, todėl vasarą ten – ypač didelė darbo pasiūla. Darbo rankų trūksta ūkyje, daržuose, šiltnamiuose ir uogynuose, todėl naujai atvykę darbuotojai yra labai laukiami.

„Ilzenbergo ūkyje vasarą sėjama ir pjaunama, auginamos daržovės, melžiamos karvės, gaminami pieno produktai, kepami pyragai, – vardijo Ilzenbergo dvaro ūkio direktorius Jonas Dalis. – Žmonės gali pasirinkti tą darbą, prie kurio labiau linksta širdis. O kai oras – geras, čia pat esančiame ežere galima išsimaudyti, pasivaikščioti po parką. Šįmet ūgtelėjęs ir sodas, pasodintas prieš kelerius metus.“



Dvaro valdytojo teigimu, nors kvietimas atviras visiems, šiuo metu labiausiai ieškomi paukščių priežiūros specialistai (prižiūrintys dedekles vištas, broilerius) ir už daržus atsakingas žmogus.

Naujakuriams – dotacija

Kvalifikuotiems darbuotojams, kurie savarankiškai bei tinkamai vykdo savo darbus, suteikiama iki 5 tūkst. eurų dotacija būstui įsigyti. Tokia suma skiriama siekiant, kad naujai atvykę asmenys galėtų pigiai įsikurti ir gyventi šalia mėgstamos darbo vietos, nuo dvarvietės nutolę ne toliau nei 10 km.

„Dauguma dvaro darbuotojų važinėja į darbą iš namų, o kai kurie iš jų yra apsigyvenę pačiame ūkyje – su šeimomis čia įsikūrę sodininkai, gyvulių prižiūrėtojai. Ryžtantis tokiam žingsniui, reikia apsispręsti, ar norisi čia įsikurti, ar pavyks atsikelti su šeima. Tikimės, kad už sąžiningą darbą skiriamos lėšos paskatins papildyti dvaro darbuotojų gretas,“ – sakė J. Dalis.



Toks pasiūlymas – bene pirmas Lietuvoje. Pabrėžiama, kad 5 tūkst. eurų dotacija būtų išdalinta palaipsniui per penkerius metus ir skiriama vienam dirbančiajam: jei dvare dirbtų keli asmenys iš tos pačios šeimos, skiriamos lėšos siektų ir 10 tūkst. eurų. Be to, dovanojama suma skirta ne žemei, o sodybai įsigyti arba turimai – suremontuoti. Dvaro savininkai taip pat pasiryžę padėti suteikdami lengvatinę paskolą būsto įsirengimui.

Į Rokiškį – iš bet kur

Nors daugumoje regionų gyventojų akivaizdžiai mąžta, Rokiškio rajone, anot ūkio valdytojo, šiuo metu pastebimas gyventojų gausėjimas.

„Rokiškyje yra gana daug darbdavių – ir ūkių, ir gamintojų. Turizmas klesti – vien į dvarą per metus atvažiuoja 50 tūkst. turistų. Čia yra ką veikti tiek norintiems dirbti, tiek ilsėtis, nemažai turistų atvažiuoja ir iš Latvijos“, – pasakojo J. Dalis.



Pats ūkio direktorius į darbą važinėja iš Estijos, kur gyvena su žmona ir dviem dukromis. Dvare taip pat dirba traktorių vairuojantis latvis, „emigrantai“ iš Panevėžio, Alytaus.

1515 m. įkurtame Ilzenbergo dvare dabar vystoma ekologinė ir biodinaminė ūkininkystė – tai reiškia, kad visi procesai ūkyje vyksta ratu, augalai tręšiami natūraliomis trąšomis, laukai naudojami pagal sėjomainos sistemą, kuri leidžia žemės plotams paeiliui ilsėtis. Taigi dėl savo turtingos istorijos, specifinės veiklos ir lokacijos ūkis tampa įdomus ir sveikų maisto produktų pirkėjams, ir poilsiautojams. Drauge jis yra dar viena galimybė darbo ieškantiems šalies gyventojams.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Liežuvis turi apie 9000 skonio receptorių. Skonis geriausiai skiriamas esant 24 laipsniams Celsijaus

Kitas faktas