Nors apie šlapimo pūslės vėžį prabylama retai, tačiau šis vėžio tipas ne toks retas, kaip yra įprasta manyti. Medikų teigimu, laiku pastebėjus pirmuosius simptomus ligos eiga ir gydymas bus daug lengvesnis ir greitesnis.
Dažniau serga vyrai
Šlapimo pūslės vėžiu dažniausiai suserga 50–70 metų amžiaus žmonės, be to, vyrai serga net du kartus dažniau negu moterys. Ši liga labai reta tarp jaunesnių negu 40 metų amžiaus pacientų.
Remiantis „Yale Medicine“, navikai gali atsirasti bet kurioje šlapimo pūslės vietoje, tačiau dažniausiai jie auga giliausiuose šlapimo pūslės audiniuose. Gydytojas Daniel Petrylak iš „Yale Medicine“ sako: „Šlapimo pūslės gleivinė nuolat liečiasi su kancerogenais, kurie patenka į kraują ir filtruojami per inkstus. Kancerogenai yra cheminės medžiagos, kurios gali reaguoti su jūsų DNR, todėl ląstelės gali imti pernelyg daugintis ir tapti vėžinėmis“.
Netikėtas simptomas
Būdingiausiais šlapimo pūslės vėžio simptomas – kraujas šlapime. Šis simptomas paprastai atsiranda staiga ir nesukelia skausmo. Jeigu kraujavimas stipresnis, šlapimo pūslėje gali susidaryti kraujo krešulių, kurie sukelia skausmingus šlapimo pūslės spazmus. Kraujavimo stiprumas paprastai nerodo, koks vėžinio proceso išplitimo šlapimo pūslėje laipsnis.
Kartais sergantiesiems šlapimo pūslės vėžiu padažnėja šlapinimasis, šlapinantis jaučiamas deginimas. Vis dėlto, šie simptomai būdingi ir esant šlapimo pūslės uždegimui, todėl pacientui gali būti sunku atskirti tikrąją priežastį. Jei simptomai nepranyksta vartojant gydytojo paskirtus antibiotikus, būtina atlikti tyrimus ir nustatyti tikslią kraujavimo priežastį.
Žinoma, apart akivaizdaus kraujavimo šlapinantis yra dar vienas simptomas į kurį daugelis pacientų numoja ranka – tai apatinės nugaros dalies skausmas. Pranešama, kad apatinės nugaros dalies skausmas yra pažengusios šlapimo pūslės vėžio formos požymis. Jei tai pasireiškia kartu su kitais šlapimo pūslės vėžio simptomais, turėtumėte kuo greičiau kreiptis į gydytoją.
Labiausiai rizikuoja rūkantieji
Vienas iš svarbiausių veiksnių šlapimo pūslės vėžio atsiradimui yra tabako gaminių rūkymas. Pasak specialistų, degančioje cigaretėje yra cheminių medžiagų (kancerogenų), kurios sukelia šlapimo pūslės vėžį, bei skatina kitų vėžio formų atsiradimą. Kuo tabako rūkymo stažas didesnis ir kuo cigarečių per dieną surūkoma daugiau, tuo šlapimo pūslės vėžio rizika didesnė.
Kitas rizikos veiksnys – kenksminga sveikatai aplinka, kuri yra užteršta cheminėmis medžiagomis, naudojamomis dažų, gumos, dujų, plastmasės ir kitokioje pramonėje.
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai