Šlapimo takų infekcija: pirmieji požymiai, kurių neturėtumėte ignoruot

Šlapimo takų infekcija: pirmieji požymiai, kurių neturėtumėte ignoruot
@ Shutterstock

Pajutus skausmą ir deginimą šlapinantis, maudimą pilvo apačioje ar nugaroje, pastebėjus dažnesnį poreikį lankytis tualete, o šlapimui tapus drumstos spalvos ar su kraujo pėdsakais, tikėtina, šiuos nemalonius simptomus sukelia šlapimo takų uždegimas. 

 

Dėl anatominių šlapimo takų ypatumų, šia liga dažniau serga moterys, nei vyrai, o uždegimo keliami simptomai kaip reikiant apkartina gyvenimo kokybę. 

 

Moterų šlapimo takų anatomija 

 

Šlapimo organai atlieka žmogaus organizmui itin svarbias funkcijas, pašalindami iš jo nereikalingas medžiagas, padėdami reguliuoti kraujo tūrį ir spaudimą, pH bei elektrolitų balansą. Sveiko žmogaus šlapimas yra sterilus, tačiau susirgus šlapimo takų infekcijomis jame randama bakterijų, kraujo, baltymų. 

 

Anatominiu požiūriu vyrų ir moterų šlapimo takai turi skirtumų. Kliniškai svarbiausias – tai šlaplės ilgis: moterų jis tesiekia 3-5 cm, o vyrų – 12-25 cm. Kitas svarbus ypatumas – tai atstumas tarp išangės ir šlaplės. Moterims, lyginant su vyrais, jis yra trumpesnis, todėl bakterijos iš tiesiosios žarnos į šlapimo takus patenka lengviau. 

 

Visi šie aspektai lemia dažnesnį moterų sergamumą šlapimo takų uždegimu nepriklausomai nuo moters amžiaus grupės. Be to, moksliniais tyrimais nustatyta, kad šlapimo takų infekcijų sukeliami simptomai per visą gyvenimą yra varginę apie 50 proc. moterų. 

 

Apatiniai ir viršutiniai šlapimo takų uždegimai 

 

Pagal tai, kurioje šlapimo takų dalyje prasideda infekcija, šlapimo takų uždegimai skirstomi į viršutinių ir apatinių šlapimo takų infekcijas. 

 

Inkstų uždegimas – pielonefritas, priklauso viršutiniųjų grupei. Tai kliniškai daug sudėtingesnė liga, pasireiškianti stipriu karščiavimu su šaltkrėčiu, intensyviu nugaros skausmu ir stipriu bendru negalavimu. 

 

Dažniau pasitaikančios ir nekomplikuotos yra apatinių šlapimo takų infekcijos, kurių simptomai: skausmingas, dažnas nors šlapintis, nestipri šlapimo srovė, skausmas pilvo apačioje, pakitęs šlapimo kvapas, kraujas šlapime. 

 

Pastebėjus pirmuosius šlapimo takų uždegimo simptomus delsti nepatariama ir rekomenduojama kuo greičiau pradėti gydymą, kol liga dar neprogresavusi. 

 

Profilaktika ir gydymas 

 

Šlapimo takų uždegimų susirgimus paskatina mažesnis organizmo atsparumas virusams bei nusilpusi imuninė sistema, todėl vienas svarbiausių profilaktikos būdų – imuniteto stiprinimas. 

 

Kitu atveju, susirgus infekcija ir pasireiškus pirmiesiems simptomams, svarbu kreiptis į gydytojus ir pradėti gydymą pagal gydytojo nustatytas rekomendacijas. Labai svarbu ne apgydyti ligą, bet ją išgydyti. Taip sumažinama tikimybė infekcijai pasikartoti. Ateityje, norint išvengti panašių susirgimų, būtina rūpintis savo imunine sistema, ją stiprinti. Profilaktiškai galima vartotispanguolių turinčius ekstraktus, kurie pasižymi stipriu antibakteriniu poveikiu bei kapotųjų beržų ekstraktus, taip pat pasižymintis teigiamu poveikiu šlapimo takų būklei. Nepamirškite taip pat vartoti pakankamai skysčių ir būti fiziškai aktyviais. 

 

Taigi, svarbu įsidėmėti, kad pirminių šlapimo takų uždegimo simptomų ignoruoti nepatartina, o juos pastebėjus nedelsti ir gydytis vaistiniais preparatais, turinčiais sudėtinių dalių, teigiamai veikiančių šlapimo takus ir padedančių kovoti su bakterijomis.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas