Jei atkopiant saulei bei šylant orams sumažėjo darbingumas, jaučiate bendrą silpnumą, esate dirglesni, neskubėkite to priskirti įprastam pavasariniam nuovargiui ar metų naštai. Atkreipkite dėmesį, ar jūsų gyvybinių jėgų kaip kilpa neveržia anemija, paprastai vadinama mažakraujyste.
Sekina visą organizmą
Kai kraujas pradeda silpti dėl geležies, vitamino B12 ar folio rūgšties stokos, jis vis mažiau gali pernešti organams gyvybiškai svarbaus deguonies. Todėl įsijungia žmogų alinantis kompensavimo mechanizmas: pagreitėja kraujo apytaka, labiau apkraunama širdis, kenčia smegenys, raumenys, pradeda silpti imuninė sistema. Jeigu mažakraujystė negydoma, ligonis gali sulaukti pavojingų komplikacijų.
Pavyzdžiui, negydant geležies stokos anemijos sutrinka širdies ritmas. O sergantiesiems išemine širdies liga dėl mažakraujystės gali kilti stenokardijos priepuoliai, sunkesniais atvejais – ištikti infarktas. Greifsvaldo universiteto mokslininkai yra ištyrę, kad širdies ir kraujagyslių ligą lydinti mažakraujystė mirties galimybę padidina net du kartus.
Kalifornijos universiteto specialistų tyrimas parodė, kad kenčiantiems dėl anemijos vyresniojo amžiaus žmonėms rizika susirgti senatvine demencija padidėja apie 40 proc. Viena iš prielaidų: smegenys labai jautrios deguonies stygiui, o tai gali tapti tiesiogine silpnaprotystės priežastimi.
Mažakraujystė ilgai neišsiduoda
Labiausiai paplitusi geležies stokos anemija. Blogiausia yra tai, kad ji ilgai neišsiduoda – bendrasis kraujo tyrimas parodo žemą hemoglobino kiekį tik tada, kai sekindama organizmą anemija atsiskleidžia visa savo jėga. Tada ją tenka daug ilgiau gydyti.
Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų
Kitas faktas
Komentarai