Sportinė avalynė: vieni batai – sparčiam ėjimui, kiti – bėgimui

Sportinė avalynė: vieni batai – sparčiam ėjimui, kiti – bėgimui
@ Shutterstock

Batai – svarbi įvaizdžio dalis. Tačiau sportuojant ir aktyviai leidžiant laisvalaikį estetinis vaizdas nėra svarbiausias, o ta pati avalynė tinka ne visada. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad netinkamai ją pasirinkus, padidėja traumų tikimybė. Bet ar žinote, į ką atkreipti dėmesį ir kaip tinkamai pasirinkti avalynę aktyviam laisvalaikiui?

Netinkama avalynė provokuoja ligas

Tie patys sportiniai bateliai nėra tinkami visiems gyvenimo atvejams. Bateliai, su kuriais patogu sparčiai eiti, ne visuomet tinka bėgioti, o netinkamo modelio avalynė gali provokuoti stuburo, kelių ir pėdų skausmus, primena Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

„Pėda yra sudėtinga kaulų, sąnarių, raiščių, sausgyslių ir raumenų sistema, kuri palaiko tam tikrą formą, išlinkimus, amortizuoja judesius einant ar bėgant ir drauge apsaugo žmogaus vidaus organus, galvos bei nugaros smegenis nuo smūgių. Anatominiai pokyčiai, pavyzdžiui, plokščia, per daug išgaubta pėda, didelis antsvoris, taip pat neteisingas apkrovimas turi įtakos sąnarių, raumenų, raiščių, sausgyslių perkrovai, kojų nuovargiui, pėdų skausmui atsirasti. Be to, tai skatina nuospaudų atsiradimą, pirštų iškrypimą, o ilgainiui tai gali sukelti ir didesnius negalavimus“, – sako SAM Antrinio ir tretinio lygio koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Asta Einikienė.“

Vieni bateliai – sparčiai eiti, kiti – bėgioti

Kad aktyvi gyvensena neprovokuotų negalavimų, o kūnas nepatirtų nereikalingos įtampos, reikia optimaliai derinti krūvį ir poilsį bei pasirinkti tinkamą avalynę. Anot Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro (SMLPC) visuomenės sveikatos specialistų, net ir trumpų nuotolių nereikėtų bėgioti su teniso, krepšinio ar treniruočių bateliais, nes jie nėra pritaikyti bėgimui.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.

Kitas faktas