Nenumaldomai augant Covid-19 atvejų skaičiui, Europos Sąjungos sveikatos ir medicinos agentūra liepos 11-tąją paskelbė rekomendaciją vyresniems nei 60 metų žmonėms pasiskiepyti stiprinamąja vakcinos nuo Covid-19 doze. Nors daugelis į didėjantį koronaviruso užsikrėtimų skaičių vis dar numoja ranka, vis dėlto, dabar – pats metas susimąstyti.
Naujos atmainos
Naujausi tyrimų metu nustatyta, kad šiuo metu dominuojantys SARS-CoV-2 variantai BA.4 ir BA.5 yra daug atsparesni dabartinėms mRNA vakcinoms nei ankstesnis BA.2 Omicron variantas.
Ligų kontrolės ir prevencijos centras rekomenduoja pasiskiepyti visiems vyresniems nei 5 metų asmenims ir tokiu būdu sustiprinti visuotinį imunitetą. Agentūra taip pat rekomenduoja antrą sustiprinamąją vakciną vyresniems nei 12 metų ir vyresniems nei 50 metų asmenims, kurių imunitetas susilpnėjęs.
Tačiau susiduriama su problema – dabartiniuose stiprinamuosiuose skiepuose naudojamos tos pačios formulės, kaip ir originaliose COVID-19 vakcinose, skirtose alfa variantui, todėl vakcina nėra tokia veiksminga kovojant su naujausiomis atmainomis.
Maisto ir vaistų administracija (FDA) neseniai rekomendavo į 2022 m. rudens ir žiemos sezonui skirtų Covid-19 stiprinamųjų vakcinų sudėtį įtraukti SARS-CoV-2 Omicron komponentą ir taip sustiprinti vakcinos poveikį. Bendrovės „Pfizer“ ir „Moderna“ sureagavo žaibiškai ir paskelbė apie naujų vakcinų, skirtų kovai su BA.4 ir BA.5 variantais, kūrimą. Teigiama, kad vakcinos bus paruoštos platinti iki rudens. Daugeliui kyla klausimas, ar pasiskiepyti šią vasarą, ar laukti atnaujintų skiepų rudenį?
Ką daryti?
Imunologai vienbalsiai sutaria – dabar sustiprinamąja vakcina, nieko nelaukę, turėtų skiepytis visi vyresnio amžiaus žmonės, bei tie, kurie kenčia nuo lėtinių, imunitetą silpninančių ligų. Tuo tarpu jauni, jokių sveikatos negalavimų neturintys pacientai gali drąsiai laukti rudens ir atnaujintų vakcinų.
Žinoma, ši taisyklė negalioja tiems, kurie Covid-19 vakcina pasiskiepijo prieš 3-6 mėnesius. Tokiu atveju vakcinacijos atnaujinti nereikia, kadangi susidaręs imunitetas turėtų būti pakankamai stiprus bei sumažinti koronaviruso susirgimo riziką ir galimas komplikacijas.
Vis dar abejojate?
Vis dar nepasiskiepijusiems ar abejojantiems dėl stiprinamosios vakcinos, Nicola Stonehouse, Lidso universiteto molekulinės virusologijos profesorė pataria prisiminti praėjusias Covid-19 bangas. „Vis dar stebime viruso kitimą ir matome naujų variantų atsiradimą, todėl rizika susirgti išlieka. Vakcinų veikimo trukmė nėra tokia ilga, kaip norėtųsi, tačiau skiepai yra pagrindinis ginklas, kuris padėjo suvaldyti pandemiją, todėl turime elgtis nuosekliai ir neatsipalaiduoti“ – sako profesorė.
Žinoma, vakcinos nėra visagalis ginklas, tačiau jos neabejotinai svarbios visoms jautriausioms pacientų grupėms – nėščiosioms, senjorams ir lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Tik pasiekus visuotinį imunizacijos lygį galėsime išvengti pragaištingų Covid-19 ligos padarinių.
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai