Sudužo termometras... ar gyvsidabris nuodingas?

Sudužo termometras... ar gyvsidabris nuodingas?

Nors gyvsidabrio termometrus vis labiau išstumia elektriniai, vis dėl to daugumos namuose vis dar galima surasti tų pavojingų, lengvai dūžtančių daikčiukų. Juk išmesti gero, naudingo daikto nesinori net ir tuo atveju, jei jis realiai kelia grėsmę sveikatai. Be to, jis tikrai patikimas.

Kuo gyvsidabris pavojingas?

Gyvsidabris – bene nuodingiausias sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti nervų sistemą ir sukelti smegenų sutrikimus. Iš esmės pats gyvsidabris kaip metalas nėra labai pavojingas. Kur kas pavojingesni jo garai. Gyvsidabris, patekęs į aplinką pradeda garuoti aukštesnėje nei -38,8 temperatūroje, taigi namuose sudužus termometrui jis ima skleisti garus – nuodingąsias ir labai pavojingas medžiagas, kurios į žmogaus organizmą patenka pro kvėpavimo takus. Per burną patekęs gyvsidabris dažniausiai pasišalina su išmatomis, o per kvėpavimo takus patekęs gyvsidabris spėja absorbuotis organizme, o jo likučiai labai lėtai pašalinami su šlapimu, seilėmis ir prakaitu.

Gyvsidabrio garai pavojingi tuo, kad yra tiesiog nejaučiami. Jie neturi nei spalvos, nei kvapo, todėl žmogus negali pajusti ir suprasti, kad jo organizmas yra nuodijamas. Apsinuodijęs žmogus jaučia pykinimą, seilėtekį, metalo skonį burnoje. Dažnai šiuos simptomus lydi galvos skausmai ir silpnumas.

Kaip surinkti gyvsidabrį?

Jei namuose yra vaikų, būtina jiems paaiškinti, kad žaisti su termometru negalima. Vaikai, net ir patys mažiausieji, turi žinoti, kad sudužus termometrui – būtina apie tai pranešti tėvams. Dažnai vaikai bijo pasakyti padarę kažką negero, todėl išbyrėjusį gyvsidabrį tiesiog paslepia, nesuvokdami, kad taip kelia grėsmę visai šeimai.

Visą namuose pažirusį gyvsidabrį stenkitės surinkti į vieną vietą – šluojant nuo pakraščių link vidurio. Gyvsidabrio kamuoliukus surinkti gana sunku, todėl specialistai pataria pasinaudoti vienu patikimu metodu: rinkti gyvsidabrį drėgnu klijais pateptu popieriumi. Kai tik gyvsidabrio dalelytės užpildys visą lapą, įdėkite jį į stiklainį su vandeniu, užsukite dangtelį ir gerai pakratykite, kad gyvsidabris atšoktų. Tą patį lapą galima panaudoti likusiam gyvsidabriui surinkti.

2 psl. »

Komentarai (5)

karoliui 2018-08-30 15:06
reikejo pabandyt ta gyvsidabri arba tas dulkes is lempu suduzusiu per susukta banknota sutraukt per nosi gal butu uzkabine tave...
Idomu 2018-01-15 13:35
O kas buna gyvsidabriui patekus i organizma intervensiniu budu ? Toks pavojingas ir jo yra skiepuose . Va ir aisku kodel vaikam sutrikusios raidos ir begale kitu problemu . Akivaizdu bet kaip jus to nesuvokiat
To karolis 2013-04-15 20:21
Zmonės rašo, nes moka rašyti skirtingai nuo taves :))
karolis 2012-03-13 17:03
nesamone tikra buvau tiek termometru sudauzes ir tuos burbuliukus emes nuo gyvsedabrio i rankas ir nk neatsitiko tas pats ir su lempom kur yra pavojingu medzegu jei pakvepsuosi ir dauzem ir kvepavuom tom dulkem nei vienas draugas mano nesiskunde. nesuprantu del ko tokias pievas zmones raso
Tadas 2011-12-27 12:07
Reikėtų aplamai uždrausti tuos pasenusius termometrus

Ar žinote, kad...

Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.

Kitas faktas