Lyginant su Europos Sąjungos vidurkiu, Lietuvoje širdies ir kraujotakos sistemos ligos sudaro daugiau nei 56 proc. visų mirčių priežasčių. Egzistuoja daugybė priežasčių, kurios didina infarkto, širdies smūgio ir kitų kraujotakos sutrikimų riziką, vis dėlto, apsisaugoti galime visi. Pasak kardiologų – svarbu įvertinti savo riziką ir kuo anksčiau imtis prevencinių priemonių.
Vienatvė
Kaip rodo tyrimai, nuolat žmogų kankinanti vienatvė net 14 procentų padidina ankstyvesnės mirties tikimybę bei kenkia širdžiai, rašo independent.co.uk.
Tiems, kurie nuolat jaučiasi vieniši, rytais pakyla streso hormono kortizolio kiekis, padidinantis tikimybę patirti infarktą ar insultą. Dėl vienatvės padidėja kraujo spaudimas ir silpnėja imuninė sistema. Vienatvę išgyvenančių žmonių miegas nėra toks gilus, juos kamuoja nuolatiniai prabudimai, kuriuos paprastai išprovokuoja nervinė įtampa ir baimė naktį likti vienam.
Menopauzė
Prasidėjus menopauzei moters organizme įvyksta daugybė pokyčių. Toks staigus hormonų persitvarkymas neretai sukelia daugybę nemalonių simptomų, kai kuriais atvejais menopauzės metu ima svyruoti kraujo spaudimas – vieną akimirką jis šokteli į neregėtas aukštumas, o po keleto valandų staigiai krinta žemyn. Pasak specialistų, tokia širdies ir kraujagyslių apkrova gerokai padidina ne tik kitų ligų, bet ir infarkto riziką.
Paveldimumas
Jei paciento tėvai, seneliai ar broliai/seserys yra patyrę infarktą, sirgo širdies ir kraujagyslių ligomis, tuomet ir jis turi didesnę tikimybę kentėti nuo tokių pat sutrikimų. Tai įtakoja ne tik paveldimumas, tačiau ir iš kartos į kartą perduoti mitybos ir kiti gyvenimo būdo įpročiai.
Sėslus gyvenimo būdas
Širdies ligų rizikos faktoriams taip pat priskiriamas ir sėslus gyvenimo būdas, nedidelis fizinis aktyvumas. Pasak medikų, pacientai, kurie laisvą laiką leidžia ypatingai pasyviai, paprastai turi susilpnėjusią širdį ir kraujagysles, be to, jiems dažniau sutrinka kraujotaka.
Nutukimas ir netinkama mityba
Širdies ligų riziką neįtikėtinai didina viršsvoris ir riebus bei saldus maistas. Kardiologai jau daugybę metų kartoja savo pacientams, kad norint apsisaugoti nuo širdies ligų, būtina pasirūpinti kūno svoriu ir tinkamu maistu, vis dėlto, kuo toliau tuo labiau populiarėja greitasis maistas, todėl vis daugėja ir širdies ligų atvejų.
Stresas
Ūmus stresas gali dažninti širdies ritmą, didinti cholesterolio kiekį kraujyje ar deguonies poreikį širdies raumenyse. Ilgalaikis stresas ir nuovargis mažina imuninės sistemos atsparumą, tad gali prisidėti prie tikimybės susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
Tam tikri vaistai
Ne paslaptis, kad kai kurie vaistai didina infarkto riziką. Vieni tokių – nuskausminamieji. Didelių ibuprofeno dozių vartojimas išskiriamas kaip vienas pagrindinių širdies darbi sutrimo rizikos veiksnių. Atsižvelgiant į galimą riziką, mažiausia veiksminga dozė turėtų būti vartojama trumpiausią laiką, reikalingą simptomams suvaldyti.
Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.
Kitas faktas
Komentarai