Sulčių dieta: veiksminga, bet pavojinga priemonė?

Sulčių dieta: veiksminga, bet pavojinga priemonė?

Sulčių dieta – populiarus pasirinkimas tarp tų, kurie nori numesti svorio. Ką apie ją reikia žinoti?
 
Trukmė – nuo 1 iki 5 dienų
 
Gydytojų teigimu, sulčių monodieta tinka tik labai trumpiems periodams – veikiau kaip iškrovos diena, o ne kaip mitybos planas savaitei ar dar ilgesniam laikotarpiui. Laikantis jos ilgesnį laiką, organizmas netenka baltymų ir maistinių skaidulų, o tai keičia organizmo struktūrą. Perėjus prie skysčių dietos netenkama ne tik riebalų, bet ir raumenų ląstelių, lėtėja medžiagų apykaita. Sugrįžus prie įprastos mitybos, dingę kilogramai grįžta su kaupu.
 
Apsiribojant vien sultimis, organizme sutrinka makroelementų (riebalų, baltymų ir angliavandenių) pusiausvyra. Grįžus prie įprastos mitybos, organizme staiga šokteli fosforo, magnio ir kalio koncentracija, o tai gali sukelti širdies nepakankamumą.  Taigi atsakyti į temos klausimą nesunku: taip, ekstremali sulčių dieta, kaip ir kiekviena kita, griežtai apribojanti valgiaraštį ir nederinama su medikais, gali baigtis labai liūdnai.
 
Ką reikia žinoti apie sultis
 
Sulčių dietos metu gersite šviežiai spaustas daržovių ir vaisių sultis, tad būtina turėti sulčiaspaudę arba trintuvą.
 
Rinktis sultis galima pagal savo skonį: burokėlių, pomidorų, morkų, salierų, špinatų, lapinių salotų, baltagūžių kopūstų, agurkų, žalios spalvos obuolių, citrinų ir kt. Taip pat leidžiama įtraukti į savo meniu anakardžių ar migdolų pieną.
 
Tačiau jeigu norite išpešti iš sulčių kuo daugiau naudos, patartina atkreipti dėmesį į šias 6 pagrindines taisykles:
 

  • Jei dieta nėra griežta, t.y. valgote įvairų maistą ir geriate sultis, geriausia gerti jas ryte, likus pusvalandžiui prieš valgį.
  • Išspaustas sultis reikėtų išgerti per 10 minučių – vėliau kai kurie vitaminai suyra, todėl gėrimas yra ne toks vertingas.
  • Sulčių geriau nefiltruoti – drumsti gėrimai su minkštimu yra naudingesni mūsų organizmui.
  • Nepatartina maišyti sulčių metaliniu šaukšteliu – metalas pražūtingai veikia vitaminus.
  • Kaulavaisių (vyšnių, slyvų) sultis geriausia gerti grynas, o vaisių su sėklomis (obuolių, vynuogių) galima maišyti su kitomis.
  • Grynų citrinos sulčių geriau negerti – atskieskite jas vandeniu arba įmaišykite medaus. Ta pati taisyklė galioja ir burokėlių sultims – jų mišinyje neturėtų būti daugiau nei trečdalis.


Kaip pasiruošti
 
Prieš pradedant laikytis sulčių dietos reikėtų paruošti organizmą: atsisakyti cukraus, kavos, gerti daugiau vandens ir valgyti daugiau daržovių. Kai organizmas paruoštas, galima pradėti laikytis sulčių dietos. Po jos taip pat negalima staiga grįžti prie įprastos mitybos – daryti tai reikia palaipsniui.
 
Pomidorų sulčių dieta (pavyzdys)
 
Pomidorų sultys reguliuoja medžiagų apykaitą mūsų organizme, taip pat aprūpina jį tokiais vitaminais kaip B ir C, taip pat kaliu, kalciu ir magniu. Tai reiškia, kad pomidorų sulčių dieta — viena iš pačių naudingiausių bei efektyviausių dietų.
 
Ši dieta nėra labai griežta, tad laikytis jos galima ilgesnį laiką, negu minėta – 14 dienų.
 
Meniu:
 
Pusryčiai:  250 ml pomidorų sulčių, juodos duonos gabalėlis, 100 gramų liesos varškės, vaisiai.
Pietūs:  250 ml pomidorų sulčių, virti ryžiai su daržovėmis, kepti obuoliai.
Vakarienė:  250 ml pomidorų sulčių, 50 gramų virtų ryžių, 1 kotletas iš jautienos.
 
Meniu per visą pomidorų dietos periodą nesikeičia – maitintis reikia pagal anksčiau nurodytą sąrašą. Sultys turi būti natūralios, be druskos, acto ir kitų priedų.
 
Lazda, turinti du galus
 
Kaip statistinio žmogaus organizmas reaguoja į sulčių dietą, kai savaitę vienintelis maistas – sultys, visai nevartojama baltymų ir riebalų, apsiribojama mažiau nei 1000 kcal per dieną?
 

  • Pirma sulčių stiklinė ant tuščio skrandžio. Smegenys gauna alkio signalą, į kurį atsakote stikline vaisių arba daržovių sulčių. Sultyse esanti fruktozė skatina kasą išskirti daugiau insulino, cukrus paverčiamas gliukoze ir patenka į ląsteles.
  • Po pusvalandžio. Ląstelės jau įsisavino gliukozę, cukraus kiekis kraujyje sumažėja, galite pajusti svaigulį, nuovargį. Tuo metu organizmas pajunta, kad stinga kalorijų, taigi pradeda naudoti glikogeno (kepenyse ir raumenyse saugoma energijos forma) atsargas.
  • Po 2 dienų. Su kiekviena sulčių stikline insulino kiekis organizme smarkiai šokteli, o po to taip pat staigiai krenta. Glikogeno atsargos beveik išsekusios, todėl jaučiamas silpnumas ir apatija. Kadangi per dieną suvartojate tik pusę reikiamos kalorijų normos, kūnas pradeda semtis energijos iš trigliceridų, esančių riebalų ląstelėse ir baltymų, esančių raumeniniame audinyje. Raumenų masė mažėja net kasdien sportuojant.
  • Po 3 dienų. Smegenys ima protestuoti. Pereinama į pusiau badavimo būseną, organizme sparčiai daugėja ketonų – riebalų ląstelių skilimo produktų. Ketonai naudojami energijai palaikyti, tačiau ši energija nėra visavertė, tad didėja dirglumas, jums sunkiau susikaupti. Jei tikite, kad sultys ir badavimas valo organizmą, kaip tik po trijų dienų galite pajusti ir minčių nuskaidrėjimą, ypatingą aiškumo ir suvokimo būseną, nors medikai tai linkę priskirti placebo efektui. Organizmui ypač stinga baltymų, smegenims – amino rūgščių, medžiagos, kuri gyvybiškai svarbi už nuotaikos palaikymą atsakingiems neurotransmiteriams. Gali varginti bloga nuotaika, paūmėti depresija. Raumenyse esantys baltymai skyla į amoniaką ir šlapimo rūgštį, nepageidaujamus chemikalus, kurie patenka į jūsų kraujotaką. Dabar jūsų inkstams tenka valyti nebe su maistu patenkančius toksinus, o jūsų detoksikacijos padarinius. Ir ne tik inkstams. Nuo skysčių ir angliavandenių gausos bei kieto maisto stygiaus nemaža dalis skysčių patenka į žarnyną, dėl ko prasideda viduriavimas.
  • Po 4 dienų. Plonosios žarnos jau pakankamai ilgai neturi ko virškinti, dėl to prasideda šerelių, perkeliančių maisto elementus į kraują, atrofija. Viduriavimas gali sustiprėti, iš čia – galbūt ir dehidratacija.
  • Po savaitės. Jūs turite mažiau raumenų. Net jei palengva perėjote prie savo įprastos mitybos, nepersivalgote, po savaitę trukusios sulčių dietos jūsų kūnui reikia mažiau kalorijų – dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos ir sumažėjusios raumenų masės. Taigi kalorijų perteklius, kuris dar prieš savaitę nebūtų reiškęs pertekliaus, pradeda kauptis riebalų pavidalu. Taigi jau visai netrukus prieisite išvados, kad reikia dar vienos alinančios dietos.

Komentarai (1)

dietologe 2017-04-07 11:10
Jeigu kam idomu, cia yra pilnas sulciu dietos gidas su gydytoju patarimais, rekomendacijomis ir atsiliepimais.
http://www.asliekna.lt/sulciu-dieta-programa-atsiliepimai/

Ar žinote, kad...

Jei be perstojo rėktum 8 metus, 7 mėnesius ir 6 dienas, tai pagamintum pakankamai energijos užvirinti vandenį vienam kavos puodeliui

Kitas faktas