Demodekozė – plačiai paplitusi, klastinga liga, kuri, laiku nediagnozavus, gali subjauroti veidą.
Demodekozė - liga pavadinta Demodex folliculorum ir Demodex brevis sukėlėjų vardu - tai veido mikroskopinės erkutės, kurios gyvena veido srityje. D. folliculorum erkutės yra 0.3-0.4 mm ilgio, D. brevis 0.15-0.2 mm ilgio ir nėra matomos plika akimi.
Veido erkutė
Demodex folliculorum
Demodex brevis
Erkutės yra užkrečiama liga, todėl vienam asmeniui nesigydant yra užkrečiami visi šeimos nariai, o neretai ir draugai bei kolegos. Jų rasti galima ant visų daiktų, turėjusių sąlytį su sergančiojo veidu - kosmetiniai reikmenys, rankšluosčiai, patalynė, sofų atlošai, pagalvėlės, akiniai, kepurės, šalikėliai. Erkutės be žmogaus gali išgyventi virš trijų dienų.
Liga prasideda beveik nepastebimai, vos įžiūrimais, bangomis recidyvuojančiais bėrimais, vėliau ima plėstis odos kapiliarai, oda darosi raudonuojanti, jautri, nelygi, atsiranda vis daugiau smulkių rausvų bėrimų, folikulitas, odos spalvos pokyčiai, niežėjimas, egzema, pleiskanojimas, vėliau ima storėti nosies oda, kuri ilgai negydant tampa panaši į „braškę“. Kartais prisidėjus antrinei infekcijai gali išsivystyti abscesas.
Pradinė demodekozės stadija
Pažengusi demodekozės stadija
Jei apsikrėsta dviejų rūsių erkutėmis arba tik Demodex brevis, atsiranda bėrimai apie akis, akys traiškanoja, dažnai galvojama, kad tai alergija kosmetikai. Akys niežti, raudonuoja, atsiranda smulkūs rausvi mazgeliai, pleiskanojimas vokų srityje, išretėja blakstienos. Negydant susergama blefaritu, vokų uždegimu, konjunktyvitu, kartais suprastėja regėjimas.
Kartais demodekozė yra ausų išorinių landų dermatito ir niežėjimo priežastis.
Pažengusi akių vokų demodekozė
Kadangi liga yra „banguojančios“ eigos, simptomai atsiranda ir vėl išnyksta, ypač pradiniu ligos periodu, pacientai į gydytoją dermatologą laiku nesikreipia, galvoja, kad kaltas maistas, dulkės, kosmetika. Tik ligai įsisenėjus, kada simptomai tampa ypač ryškūs, imama ieškoti dermatologo pagalbos.
Ar bėrimai atsirado dėl demodekozės gali pasakyti tik patyręs gydytojas dermatologas, ištyręs pacientą dermatoskopu, todėl pastebėjus rausvus ar raudonus smulkius bėrimus veido srityje būtina kuo skubiau kreiptis pagalbos. Pasitaiko ir tokių atvejų, kad pacientas ilgą laiką gydosi visai ne nuo tos ligos, todėl negauna rezultato.
Teisingai diagnozavus ligą ir paskyrus tinkamą kompleksinį gydymą, laikantis visų gydytojo nurodymų, demodekozė yra išgydoma. Dažnai tenka gydyti visus šeimos narius, nes juos apžiūrėjus randama didesnio ar mažesnio išplitimo laipsnio liga. Palikus ligos židinį šeimoje, liga net ją išgydžius, vėl gali atsikartoti.
Pastebėjus įtartinus simptomus, kreipkitės į „Estetika odai“ kliniką.
Gydytoja dermatovenerologė Daiva Raudonaitienė
Liežuvis turi apie 9000 skonio receptorių. Skonis geriausiai skiriamas esant 24 laipsniams Celsijaus
Kitas faktas
Komentarai (13)
Vienintelis gyd. Velička Pragiedrulis nepatingejo padaryti odos mikroskopinio tyrimo ir apziureti. Jeigu ne jis tai buciau su subjaurotu veidu...