Plaukų retėjimas yra itin opi tema. Nors ši problema dažniausiai siejama su vyresnio amžiaus žmonėmis, tačiau ji kamuoja ir jaunus. Laidos „Sveikata.lt“ komanda kviečia susipažinti su pažangiausiomis plaukų persodinimo technologijomis ir sužinoti, kaip susigrąžinti vešlius plaukus.
Amžiaus mitas
Vešlūs plaukai yra gamtos dovana, kuria norisi džiaugtis kuo ilgiau. Tačiau ne visi šią dovaną gauna. Plaukų slinkimas arba retėjimas yra sutrikimas, mediciniškai vadinamas alopecija. Kaip ir dauguma ligų, ši taip pat nesirenka pacientų pagal amžių. Pacientai gali būti įvairaus amžiaus diapazono – nuo paauglių iki senyvo amžiaus žmonių, besiskundžiančių šia bėda.
Psichologinė problema
Gydytojai dermatovenerologai teigia, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios kreipiasi tiek vyrai, tiek moterys, yra psichologinis diskomfortas, atsiradęs dėl išslinkusių plaukų. Tai trukdo gyventi normalų socialinį gyvenimą, integruotis į įvairią veiklą. Žmonės yra linkę maskuoti, slėpti, užšukuoti plaukus ar randus, dėl kurių yra išretėję plaukai.
Dažniau vyrų problema
Pati dažniausia kreipimosi į gydytojus priežastis yra dėl androgeninės alopecijos ir androgenų hormonų sąlygoto plaukų slinkimo, kuris yra genetiškai paveldimas. Net aštuoni iš dešimt pacientų, kurie kreipiasi dėl šios priežasties yra vyrai. Tai lemia jauname amžiuje prasidėjęs plaukų slinkimas, kuris sukelia begalinį stresą ir pacientas, matydamas savo tėvą arbą senelį, suvokia, kad vyresniame amžiuje atrodys taip pat, todėl ieško būdų, kaip užbėgti šiai problemai už akių.
Priežasčių daug
Priežastys, dėl kurių slenka plaukai, gali būti įvairios. Tam gali turėti įtakos stresas, mikroelementų disbalansas, įvairios paveldimos ar net autoimuninės ligos, tokios, kaip skydliaukės sutrikimai. Plaukai gali retėti ir dėl labai paprastų buitinių priežasčių. Dažnai pacientai nesusimąsto, kad plaukų nešiojimas sušukavus į uodegą arba kuodą irgi gali sąlygoti visą priekinės skalpo linijos išplikimą. Tai yra nuolatinis plaukų tempimas, kurio ilgalaikės pasekmės – išretėję plaukai. Taip išrautų plaukų neįmanoma atstatyti net medikamentinėmis priemonėmis.
Išorinės priemonės problemos neišsprendžia
Yra teigiama, kad nereikėtų skeptiškai žiūrėti į išorines priemones. Patys gydytojai kartais skiria įvairius šampūnus ar ampules, ypač tuomet, kai atsiranda galvos odos pažeidimai, uždegiminiai plotai, seborėja, pleiskanojimas ar kiti panašūs nusiskundimai. Tačiau išoriškai naudojamos priemonės neatstato plaukų tiek, kad pradėtų augti nauji, vešlūs plaukai.
Susigražinti plakus įmanoma
Norint atstatyti plaukus, pirmiausia yra atliekami išsamūs tyrimai ir diagnostika. Prioritetas visuomet yra teikiamas medicininiam gydymui, naudojant išorines priemones ar vartojant geriamus vaistus. Svarbu yra išsiaiškinti, ar plaukų slinkimas nėra tik pašalinis reiškinys, atsiradęs dėl kitos ligos. Jei joks gydymas nepadeda, šiuo metu Lietuvoje pacientams jau yra prieinama plaukų transplantacijos procedūra. Tai yra pats inovatyviausias metodas, norint susigrąžinti plaukus tiek antakių, tiek skalpo srityse.
99 proc. veiksmingumas
Plaukų transplantacijos procedūra daroma atlikus vietinę anesteziją, lygiai taip pat, kaip pas odontologą. Dėl užblokuotų skausmo receptorių, pacientas jaučia prisilietimą, tačiau nejaučia skausmo. Iš vietos, kurioje yra daugiau plaukų, mažu implantoriumi yra išrenkami pavieniai plaukai ir persodinami į zoną, kurioje plaukų trūksta. Tai gali būti nuo mažų išretėjusių plotelių iki viso skalpo paviršiaus. Džiugi naujiena ta, kad persodinant plaukus šiuo metodu, gydytojai garantuoja, kad net 99 proc. plaukelių prigis.
Kadangi persodintas plaukas yra to paties žmogaus, jis visiškai nesiskirs nuo likusių galvos plaukų. Rezultatas bus natūralus, toks, kokie plaukai buvo prieš tai. Tai vienas iš estetikos tikslų – pagražinti žmogų tiek, kad tai būtų natūralu ir subtilu.
Kitos lazerinės procedūros
Kiekvienas žmogus ant kūno turi daugiau ar mažiau apgamų. Dažnas turime ir papilomų ar aiškiai matomų kapiliarų. Kai kurie išryškėjusius odos darinius bando įveikti namuose, naudoja kosmetines priemones. Tačiau praktika rodo, kad minėti metodai neturi ryškaus poveikio.
Vis dėlto išeitis yra – moderniausios ir naujausios lazerinės technologijos leidžia greitai ir neskausmingai pašalinti įvairius odos darinius. Tiesa, anksčiau jie būdavo šalinami krioterapija, elektrokoaguliacija, bet tai jau atgyvenę metodai, nes turi didesnę komplikacijų ir randų tikimybę. Tuo tarpu lazeriu procedūrą galima atlikti daug tiksliau, po-procedūrinis laikotarpis neapsunkina paciento kasdieninės veiklos ir rezultatai būna kur kas geresni.
Pacientai džiaugiasi, kad procedūra yra greita, neskausminga – dažniausiai neprireikia net ir vietinio nuskausminimo, o po šalinimo odą prižiūrėti visai paprasta. Sugijusi ji lieka graži, be jokių pažeidimų.
Vienus apgamus mes turime nuo pat gimimo, kiti atsiranda metams bėgant. Kartais apgamai gali pradėti erzinti ar dar blogiau – keistis, sukeldami nemažai nerimo ir nepatogumų.
Lazeriu šalinami apgamai, kapiliarai, papilomos ir kiti gerybiniai dariniai, kuriuos visais atvejais prieš procedūrą dermatoskopu įvertina gydytojas dermatologas.
Procedūra tikrai neprailgsta – ji yra moderni, bet paprasta ir trunka nuo 5-15 min. iki pusvalandžio. Po procedūros susiformuoja nedidelis šašas, kuriam nukritus lieka rausva dėmelė. Ji gali išnykti po mėnesio ar pusmečio. Nurimus uždegimui lieka balta dėmelė. Tiems, kurie turi polinkį į randus, ši dėmelė gali būti matoma ryškiau, o kurie polinkio neturi – sugyja labai gražiai ir visiškai nesimato.
Dažnai pacientai nežino, ar procedūrą galima atlikti šiltuoju metu. Gydytojai teigia, kad estetinės procedūros lazeriu atliekamos ištisus metus.
Neatidėliokime svarbių procedūrų, pasirūpinkime savimi jau šiandien!
Laida „Sveikata.lt“ kiekvieną sekmadienį, 9 val. ryte per TV3!
Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.
Kitas faktas
Komentarai (1)