Žurnalas „Forbes“ yra paskelbęs sveikiausių maisto produktų sąrašą, kuriame rastume ir lietuvių mėgstamus obuolius, ir mūsų miškų karalienę – mėlynę.
Kaip rašo žurnalas „Forbes“, norintiems maitintis sveikai reikia valgyti kuo mažiau apdorotą maistą. Žymaus amerikiečių mitybos specialisto Jonny Bowdeno žodžiais tariant, nėra pačios geriausios mitybos, kuri būtų pagrįsta tuo, kokį baltymų, riebalų ar angliavandenių kiekį mes suvartojame. Senovės tautos, nors ir maitinosi skirtingai, klestėjo, o vėžio, diabeto, nutukimo ir širdies ligų epidemija prasidėjo gerokai vėliau. Kaip teigia žurnalas „Forbes“, taip yra todėl, kad senovės žmonės vartojo minimaliai apdorotą maistą. Riešutai, uogos, pupos, ganyklų žole mintančių galvijų mėsa – visas natūralus, neapdorotas maistas yra beveik visada sveikas, kad ir kiek jame būtų baltymų ar riebalų. Be to, šiuose maisto produktuose yra nedaug cukraus, kurio senosios tautos vartojo labai mažai, tad turbūt ne tiek svarbu, ką valgome, kiek tai, kiek tas maistas yra apdorotas. Visas minimaliai apdorotas maistas turi daugybę vitaminų, mineralinių medžiagų ir antioksidantų, padedančių jaustis gerai net ir sulaukus šimto metų.
Žurnalo „Forbes“ naudingiausių ir sveikiausių žmogaus organizmui produktų sąrašas:
Uogos. Visose uogose yra minimalus cukraus kiekis bei daugybė maistinių skaidulų. Mokslininkų patarimu, norint pagerinti atmintį, reikia valgyti mėlynių. O avietės ir braškės turtingos elaginės rūgšties – galingo antioksidanto, saugančio nuo vėžio.
Pupos. Pupose yra ypač daug maistinių skaidulų, padedančių kontroliuoti svorį, mažinančių diabeto ir širdies ligų riziką. Be to, pupos saugo nuo tiesiosios žarnos vėžio.
Riešutai. Jei keletą kartų per savaitę valgytumėme riešutus, 30–50 % sumažintumėme širdies smūgio ir hipertonijos riziką. Ypač vertingi šiuo požiūriu yra migdolai, makadamijos, braziliniai, graikiniai bei pekaninių karijų riešutai. Mokslininkai pataria jų valgyti bent po 30 gramų 3–5 kartus per savaitę.
Lašiša. Riebiosios šaltųjų vandenų žuvys, pavyzdžiui, lašišos, sardinės, silkės ar skumbrės, turi daug omega-3 riebalų rūgščių, kurios naudingos mūsų smegenims ir širdžiai, padeda sureguliuoti kraujospūdį ir turi įtakos mūsų nuotaikai. Be to, žuvis stabdo senėjimo procesus.
Natūralus (neperdirbtas) pienas. Tokiame piene gausu konjuguotos linolio rūgšties (CLA): tai riebalų rūgštis, blokuojanti riebalų patekimą į ląsteles, taip pat ji naudinga vėžio prevencijai. Piene nemažai vitaminų, mineralinių ir kitų naudingų medžiagų.
Žole mintančių galvijų mėsa. Tokia mėsa yra daug sveikesnėuž tą, kurią tenka pirkti prekybos centre. Ji yra puikus omega-3 ir CLA rūgščių, baltymų bei vitamino B12 šaltinis.
Kiaušiniai. Jie ne veltui yra vadinami vienu puikiausiu maisto produktu: juose gausu baltymų, akims naudingo maisto luteino, o trynyje – cholino, arba vandenyje tirpstančio vitamino, kuris gerina atmintį bei smegenų veiklą, saugo kepenis nuo riebalų sankaupų.
Kopūstai. Briuselio ir gūžiniuose kopūstuose, brokoliuose yra augalinių junginių, padedančių sumažinti vėžio riziką, daug mineralinių medžiagų.
Obuoliai. Obuoliai sergsti nuo plaučių vėžio, diabeto ir astmos. Viename obuolyje yra apie 5 gramus skaidulų, gausu kaulams būtino vitamino K.
Svogūnai ir česnakai. Šios daržovės efektyviai sumažina skrandžio, prostatos ir stemplės vėžio riziką. Jie priskiriami prie maisto produktų, kurie 20 % sumažina mirštamumą nuo širdies ligų.
Granatų sultys. Šios sultys – puikus antioksidantų šaltinis. Pasak tyrimų, granatai stabdo navikų susidarymą, reguliuoja kraujo spaudimą. Mokslininkai rekomenduoja kasdien išgerti po stiklinę granatų sulčių.
Žalioji arbata. Sveika gerti visų rūšių arbatą, bet visų naudingiausia ir sveikiausia yra žalioji - pastaroji puikiai tinka daugelio rūšių vėžio profilaktikai.
Kaulai yra organizmo kraujo gamykla. Kas sekundę kaulų čiulpai pagamina 3 milijonus raudonųjų kraujo kūnelių
Kitas faktas
Komentarai (1)