Pernai „British Medical Journal“ paskelbto tyrimo duomenimis, infarkto ir insulto rizika dažniausiai pasitaiko kalėdiniu laikotarpiu. Šventinį persivalgymą tikriausiai yra patyręs ne vienas, tačiau ar iš tiesų žinote, kodėl šventinis persivalgymas kelia pavojų širdžiai ir kaip to išvengti?
Riebus maistas sukelia papildomą apkrovą įvairiems organams, tarp jų – ir širdžiai. Be to, „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje keliantys patiekalai prisideda prie padidėjusios širdies smūgio rizikos. Suklusti ir labiausiai atsirinkti, kiek ir ko valgo, turėtų jau patyrę infarktą, turintys per didelį cholesterolio kiekį ir sergantieji įvairiomis širdies ir kraujagyslių ligomis (ŠKL).
4 patarimai, padėsiantys apsaugoti organizmą ir širdį nuo persivalgymo:
· Suplanuokite meniu iš anksto. Rekomenduojamas maisto porcijos kiekis žmogui – maždaug tiek, kiek telpa į delną. Vadovaujantis šia taisykle ir žinant svečių skaičių, galima nesunkiai suplanuoti reikiamo šventinio maisto kiekį. Parduotuvėje apsilankyti reikėtų jau turint patiekalų ir maisto produktų sąrašą, kitaip nesunku nukrypti nuo pirminio plano. Be to, svarbu iš anksto susitarti su svečiais – ar į šventę reikia atsinešti savo patiekalus ir kokius.
· Venkite širdžiai nepalankių produktų. Jei tarp šeimos narių ar svečių yra sergančiųjų širdies ir kraujagyslių ligomis ar vartojančių cholesteroliui mažinti skirtus vaistus statinus, reikėtų „negundyti“ šių žmonių vengtinais patiekalais ir atidžiau rinktis produktus. Rekomenduojama vengti itin riebaus maisto, perdirbtos mėsos gaminių, saldžių kepinių, margarino, gazuotų gėrimų. Sergantiesiems ŠKL patariama vengti ir itin sūraus, spaudimą keliančio maisto. Į šį sąrašą patenka silkė, be kurios kalėdinis laikotarpis sunkiai įsivaizduojamas. Abejojantiems, kiek ir kokių patiekalų galima suvalgyti, patarimo reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją ar kardiologą.
· Protingai panaudokite maisto likučius. Net jeigu visi patiekalai atrodo skaniai ir kyla noras kiekvieno paragauti – nevalgykite visko iš eilės, pasilikite kitai dienai. Jei jūsų šeimoje švenčiamos abi Kalėdų dienos, užuot gaminus naujus patiekalus, galima kūrybingai panaudoti pirmosios dienos ir Kūčių patiekalų likučius. Paukštienos, mėsos ar žuvies likučius galima sudėti į troškinį, sriubą ar salotas. Lygiai taip pat nesuvalgytą maistą galima pasilikti tarpušvenčių laikotarpiui, įdėti svečiams į namus arba – pavaišinti sunkiau besiverčiančius kaimynus ar pažįstamus.
· Nepamirškite aktyvios veiklos. Užsiimti sportu iš karto po šventinių pietų tikrai nereikėtų, tačiau pasivaikščioti gryname ore – patartina. Blogiausia, ką galite padaryti, – nepakilti nuo stalo ar būti netoliese jo. Taip žmonės ima nevalingai užkandžiauti, tad tarp kelių patiekalų nėra padaroma pertrauka.
Svarbu nepamiršti, kad švenčių metu daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama bendrauti ir laikui su artimaisiais, o ne maistui. Kokybiškas laikas suteiks teigiamų emocijų, o ir širdis bus apsaugota nuo per didelio krūvio ir riebaus maisto.
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai