Dar visai neseniai mus džiugino šilti ir saulėti orai, tačiau juos jau skuba pakeisti lietus, dargana ir šaltukas, kuris priverčia žmones likti namuose. Atvėsus orams lauke, suskumbama užverti langus. O prasidėjus šildymo sezonui, šiltas būstas vilioja ne tik šeimininkus, bet ir tarakonus, kurie plūsta į gyventojų būstus.
Šiluma ir drėgmė puiki terpė tarakonams plisti
Ekspertai tikina, kad atšalus orams, tarakonai itin suaktyvėja. Nusiskundimų apie tarakonus gaunama vis daugiau – gyventojai guodžiasi negalintys apsiginti nuo ūsuotųjų kenkėjų.
"Baimindamiesi šaltuko kai kurie gyventojai uždaro visus langus, orlaides – dėl drėgmės ir nepakankamo vėdinimo susidaro šilta ir drėgna terpė, kurią itin mėgsta tarakonai. Tokioms sąlygoms susidarius gyventojų būstuose ima sparčiai plisti tarakonai", – perspėja biologas Liutauras Grigaliūnas.
Norint apsisaugoti nuo nepageidaujamų įnamių pirmiausia reikėtų užtikrinti, kad neliktų trupinių ar kitų maisto likučių. Ekspertai taip pat pataria užsandarinti plyšius ir įtrūkimus sienose, grindyse, ypatingą dėmesį atkreipti, ar nėra plyšių aplink vamzdynus, elektros instaliacijas. Rekomenduojama vėdinimo angose įstatyti sietelius.
Tarakonai – itin pavojingų užkrečiamųjų ligų platintojai
Iš pasaulyje žinomų bemaž 4000 tarakonų rūšių – Lietuvoje paplitusios 3 žmonių namuose gyvenančios rūšys. Dauguma tarakonų gali gyventi tik aukštesnėje nei 0 ° C temperatūroje, todėl paspaudus šaltukui šie kenkėjai ieško prieglobsčio šiltuose žmonių būstuose ir radę terpę išplinta žaibiškai. Tačiau be daugelio sukeliamų nepatogumų ir psichologinio diskomforto, didžiausią grėsmę tarakonai kelia platindami įvairias užkrečiamas ligas bei alergijas. Pasak sveikatos priežiūros specialistų, tarakonai gali suketi ir alerginę astmą - lėtinę uždegiminę kvėpavimo takų ligą, apsunkinančią kvėpavimą bei sukeliančia dusulio priepuolius.
Širdies ir kraujagyslių ligos – sveikatos sutrikimas, kasmet nusinešantis daugiausia žmonių gyvybių.
Kitas faktas
Komentarai (5)