Toksiški santykiai: kaip juos atpažinti ir elgtis toliau

Toksiški santykiai: kaip juos atpažinti ir elgtis toliau
@ Shutterstock

Santykiai yra sunkus darbas, pykčiai juose – taip pat. Tačiau kai pyktis užvaldo abi santykiuose esančias puses – tai požymis, kad santykiai arba buvo, arba tapo toksiški. Taigi, kokie požymiai tai rodo? 

 

Pasyvi agresija. Tai reiškia, kad stengiamės būti ne agresyvūs, tačiau pasyviai tokie esame. Vienas iš pavyzdžių yra kritika: „Aš nekenčiu tokio tavo elgesio, tačiau nuomonę apie tai pasilaikau sau.“ Tai rodo, kad nesate pasirengę atviram bendravimui ir jaučiatės nesaugūs. Toks elgesys priveda antrąją pusę prie melo, santykiuose yra kuriamas atstumas. 

 

Kaip elgtis? Jei norite būti suprastas, kalbėkite atvirai. Pasakykite savo partneriui, kad nekaltinate jo/jos, norite kartu diskutuoti ir ieškoti sprendimų. Tai suteiks abiems galimybę geriau suprasti vienas kitą. 

 

Nepagrįstas pavydas. Pavydas yra nesaugumo, baimės, įniršio, nerimo mišinys. Akivaizdžiausias pavyzdys – nesaugumo jausmas matant savo partnerį komunikuojant su kitais, bandymas uždrausti bendrauti, noras valdyti. Kai pavydas tampa per didelis, kenčia abi pusės. 

 

Kaip elgtis? Tam tikras pavydo lygis yra natūralus ir yra laikomas meilės ženklu, kadangi tokia forma išreiškiamas rūpestingumas. Jei partneris arba jūs jaučiatės nesaugūs – atvirai pasikalbėkite. Kitu atveju, reiktų atsitraukti, kadangi pavydas neretai perauga į fizinį smurtą. 

 

Sprendimas – dovanos. Užuot kalbėjęs apie problemą, jūs arba jūsų partneris stengiatės ją/jį apgaubti teigiamais jausmais ir jauduliu, įteikdamas dovaną. Jeigu ryte susipykote, tačiau jūsų partneris nusiveda jus į mylimiausią restoraną, jūs norite pasikalbėti apie šią problemą, tačiau nenorėdami sugadinti jaukios atmosferos, apie problemą nekalbate, bet jos ir neišsprendžiate. 

 

Kaip elgtis? Nėra nieko blogo apipilti dovanomis mylimą žmogų, tačiau nederėtų to naudoti kaip problemos sprendimo būdo, kadangi tai tik pakenks santykiams – nuoskaudos kaupsis, kol vieną dieną viskas bus išsakyta vienu metu. 

 

Atsakomybė už emocijas – partneriui. Jeigu partneris neduoda tiek emocijų, kiek tą akimirką norisi, viduje iššaukiami neigiami jausmai – agresija, pyktis, bet svarbiausia – kaltinimas, jog prie tokio elgesio privedė antroji pusė. Tai ypatingai kenkia santykiams, kadangi tas, kuris jaučiasi kaltinamas, pradeda laikyti savo partnerį neracionaliu ir emocionaliu. 

 

Kaip elgtis? Pabandykite įsijausti į partnerio situaciją – jeigu jaučiatės pavargęs nuo menkaverčio darbo, greičiausiai jis/ji gali jaustis taip pat. Prisiimkite atsakomybę už savo jausmus ir pasiteiraukite partnerio, dėl kokių priežasčių buvo iššaukta agresija ir pyktis.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.

Kitas faktas