Trumpai ir aiškiai: viskas, ką reikia žinoti apie nemigą

Trumpai ir aiškiai: viskas, ką reikia žinoti apie nemigą

Turbūt kiekvienam yra tekę atsidurti erzinančioje situacijoje, kai, nepaisant jaučiamo nuovargio, niekaip nepavyksta užmigti. Jei kas naktį nesumerkiate akių, metas sunerimti – gali būti, kad jus kankina nemiga.

 

Miego sutrikimo rūšys

 

Yra apie 80 skirtingų rūšių miego sutrikimų, kuriuos galima suskirstyti į dvi grupes: tai pirminės ir antrinės kilmės sutrikimai.

 

Pirminė nemiga pasireiškia kaip nepriklausomas miego sutrikimas pasikeitus miego ir budrumo nervinių procesų santykiui. Tokiais atvejais naktį būdraujama, sunku užmigti, miegama labai neramiai, blaškomasi, prabundama, o dieną juntamas nuovargis ir silpnumas.

 

Antrinės nemigos dažniausiai atsiranda dėl psichinių, kartais dėl neurologinių ligų, pažeidžiančių smegenų centrus, susijusius su miego reguliacija. Tai gali būti dėl netinkamu paros metu vartojamų vaistų ar gausaus alkoholio kiekio bei streso.

 

Trumpalaikė ir ilgalaikė

 

Nemiga gali būti skirstoma į trumpalaikę ir ilgalaikę. Trumpalaikė nemiga dažniausiai yra atsitiktinė, o lėtinė vargina kiekvieną naktį – ją pacientai vertina kaip sunkesnę. Atsitiktinė nemiga yra trumpa, aiškiai susijusi su traumuojančiu įvykiu, stresu ar ligos sukeltu skausmu.

 

Lėtinė nemiga diagnozuojama tada, kai užmiegama ilgiau kaip per 30 minučių, miegama trumpiau kaip 6 val., ryte po miego jaučiama poilsio stoka ir visi šie simptomai stebimi ilgiau, kaip 3 savaites. Lėtinės nemigos sukeltas nuovargis sutrikdo kasdienę veiklą ir mažina paciento darbingumą.

 

Rizikos veiksniai

 

Nors nemiga gali ištikti bet kokio amžiaus ir lyties žmones, vis dėlto, egzistuoja ir tam tikri rizikos veiksniai didinantys šio nemalonaus sutrikimo tikimybę. Didesnę tikimybę susirgti nemiga turi:

 

  • žmonės, kuriems virš 60 metų,
  • moterys,
  • nėščiosios,
  • psichikos sutrikimais besiskundžiantys pacientai,
  • patiriantieji nuolatinį stresą ir įtampą,
  • nesilaikantieji dienos režimo,
  • dirbantys pamaininį darbą,
  • kenčiantieji nuo 2-ojo tipo diabeto.

 

Ką daryti?

 

  • Neskaičiuokite avių, skaičiuokite įkvėpimus. Avių skaičiavimas jau pasenęs metodas. Vietoj to išbandykite „4-7-8“ kvėpavimo techniką ir pamatysite, kaip greitai užmigsite. Viskas, ką jums reikia padaryti, tai įkvėpti per 4 sekundes, sulaikyti kvėpavimą 7 sekundėms ir tada iškvėpti per kitas 8 sekundes.
  • Nusiplaukite veidą šaltu vandeniu. Nuplaukite veidą šaltu vandeniu ir pasiruoškite miegoti. Toks ritualas sumažina jūsų širdies ritmą ir kraujospūdį, todėl būsite pasirengę ramiam nakties poilsiui.
  • Laikykite pėdas šiltai, mūvėkite kojines. Prieš eidami miegoti, prie pižamos kartu dėvėkite kojines. Jei jūsų pėdos yra šiltos, kraujotaka nukreipiama nuo vidurinės kūno dalies iki galūnių. Taigi, jūsų protas primena jums, kad laikas miegui dėl paskirstytos šilumos visame kūne. Tai yra puikus signalas jūsų smegenims, kad esate pasirengę gerai išsimiegoti.
  • Gerkite raminančias arbatas. Žolelių arbatos, tokios kaip valerijonų ar apynių, švelniai ramina. Gerdami jas 2–4 savaites pastebėsite, kad galite kur kas geriau nusiraminti.
  • Prieš miegą venkite sunkaus maisto ir alkoholinių gėrimų. Vakarais venkite gėrimų, savo sudėtyje turinčių kofeino, nevalgykite riebių ir sočių patiekalų. Patartina atsisakyti ir vyno, alaus bei stipresnių gėrimų – alkoholis sukelia mieguistumą, tačiau trikdo natūralų miego ritmą.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.

Kitas faktas