Pirmojoje straipsnio dalyje kalbėjome apie tai, ką daryti persivalgius ar patyrus viduriavimą ir kaip lengvus virškinimo sutrikimus atskirti nuo didesnių problemų. Šioje straipsnio dalyje rasite naudingos informacijos apie pilvo pūtimą, vidurių užkietėjimą ir rėmenį – bene dažniausias virškinimo bėdas.
Meteorizmas – varginantis sveikatos sutrikimas
Pilvo pūtimas gali būti labai nemalonus ir netgi skausmingas. Pasitaiko tokių varginančių meteorizmo epizodų, kad norisi tik gulėti ir niekur neiti. Kartais iš tikrųjų pakanka ramiai pagulėti ar lengvai pamasažuoti pilvo sieną – žarnyno sieneles skausmingai tempiančios dujos išeina greičiau, pasijuntama geriau.
Jei pilvo pūtimas susijęs su stresu, reikėtų pasistengti nusiraminti, pavyzdžiui, pasiruošti atpalaiduojančią karštą vonią ar pasivaikščioti miško takeliu (judėjimas paskatina dujų sankaupų pasišalinimą). Jei meteorizmą galimai paskatina neteisinga mityba, tuomet verta vesti maisto dienoraštį ir stebėti, kas galimai sukelia padidėjusią žarnyno dujų gamybą. Galbūt tai šviežias pienas, ankštinės ar kopūstinės daržovės, gazuotas mineralinis vanduo?
Verta išgerti žolelių arbatų – itin tinka kmynai, ramunėlės, pankoliai, melisos, pipirmėtės ar įvairūs vaistinių augalų mišiniai, sukurti palengvinti nemalonius pilvo pūtimo simptomus. Poveikis negarantuotas, tačiau bent jau papildysite skysčių atsargas, pasimėgausite malonaus skonio arbata.
Greitesnį ir lengvesnį žarnyno dujų pasišalinimą paskatina simetikonas – tai inertiška ir saugi medžiaga, veikianti dujų burbuliukų paviršiaus įtempimą. Susprogę burbuliukai iš žarnyno spindžio pasišalina greičiau ir taip sugrąžinama gera savijauta. Simetikono savo sudėtyje turinčių Espumisan Easy burnoje tirpstančių granulių galima visuomet nešiotis su savimi – jų nereikia užgerti vandeniu, jos veikia greitai ir yra malonaus skonio. Kam kankintis, kai galima rinktis greitą pagalbą.
Vidurių užkietėjimas pacientų pagal amžių nesirenka
Vidurių užkietėjimas – vienas dažnesnių virškinimo sutrikimų, pasireiškiančių ir vaikams, ir suaugusiesiems, ir senyviems asmenims. Geriausias vaistas - nuolat laikytis vidurių užkietėjimo profilaktikos. Patariama gerti pakankamai vandens, valgyti daug skaidulų turinčio maisto, reguliariai judėti.
Jei norėtųsi nusilengvinti, o niekaip nepavyksta, tuomet pati pirmoji taisyklė yra gerti kuo daugiau skysčių. Jei žarnynas linkęs į vidurių užkietėjimą, patariama rytais gerti šiltą vandenį, suvalgyti porą kivių ar vandenyje išmirkusių slyvų, gerti kefyrą su čija sėklomis. Tinka slyvų sultys, papildytos kviečių sėlenomis, linų sėmenimis – kasdien vartojant tokį kokteilį, problemos turėtų nebelikti.
Jei vidurių užkietėjimas yra lėtinio pobūdžio, pasituštinimas yra tikras išbandymas ir net kelia baimę, kamuoja pilvo skausmai ir galimas žarnyno nepraeinamumas, tuomet apie tai reikėtų pasakyti savo ar vaiko gydytojui ir ieškoti tokio vidurių užkietėjimo priežasčių – galbūt vidurių užkietėjimą sukelia tam tikri vartojami vaistai ar sergama kokia nors liga, apie kurią net nenutuokiama. Įdomiausia tai, kad ilgą laiką vartojami vidurius laisvinantys vaistiniai preparatai gali pridaryti tik daugiau žalos, tad bet kokiu atveju savigyda užsiimti nerekomenduojama.
Bet kuriuo atveju, didžiausią svarbą reikia teikti sveikai ir subalansuotai mitybai (kurioje netrūktų nei vaisių, nei daržovių, nei grūdinės kilmės ląstelienos), pakankamam skysčių vartojimui ir kasdieniniam fiziniam aktyvumui. Tokios taisyklės ne tik padės išvengti vidurių užkietėjimo, bet ir pagerins bendrą sveikatos būklę. Tai turėtų tapti gyvenimo būdu ir vidurių užkietėjimas (jei jis nesukeltas rimtesnių patologijų), tikėtina, nebeaplankys.
Kai kamuoja rėmuo
Kartais gali užklupti ir padidėjęs skrandžio rūgštingumas. Tai nėra malonus pojūtis, mat raugėjimas, skrandžio skausmas, į burną kylančios rūgšties pojūtis, ypač kamuojantis horizontalioje padėtyje, yra simptomai, kurių nusikratyti norisi kuo greičiau. Jie dažniausiai pasireiškia persivalgius, suvalgius „grubesnio maisto“, pavyzdžiui, konservuotų aštrų agurkėlių ar prieskoningo čili troškinio bei išgėrus gazuotų gėrimų.
Jei rėmuo pasireiškia gana dažnai, tuomet reikėtų vengti valgyti produktus, kurie galimai paskatina jo atsiradimą. Gali padėti kai kurios vaistinių augalų arbatos, pavyzdžiui, ramunėlės, kiečiai. Vis dėlto tokių priemonių poveikis trumpalaikis ir pirmiausiai reikėtų keisti gyvenimo būdą – valgyti po nedaug ir reguliariai, atsisakyti žalingų įpročių ir rėmenį provokuojančių maisto produktų bei gėrimų, palaikyti normalų kūno svorį (pakankamai judėti), miegoti šiek tiek pakėlus lovos galvūgalį, nepersivalgyti nei prieš naktį, nei dienos metu, atsisakyti ankštų ir nepatogių drabužių, taisyklingai sėdėti ir kuo mažiau būti pasilenkus.
Jei rėmuo kamuoja kone nuolat, tuomet vertėtų išsitirti, ar nesergama gastroezofaginio refliukso liga, kuriai būtinas individualiai pritaikytas gydymas. Sunerimti galėtų paskatinti ir skausmas epigastriumo srityje, nemalonus skonis burnoje, sausas kosulys, raugėjimas ir gerklės skausmas, nevirškinimo pojūtis, skrandžio skausmas – tai gastroezofaginio refliukso ligos simptomai. Šios ligos ignoruoti tikrai negalima, nes ilgainiui ji gali sukelti rimtesnių, sveikatai pavojingų komplikacijų ir tapti vėžinių susirgimų priežastimi.
JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.
Kitas faktas
Komentarai