Lietuvoje linų auginimas turi gana gilias tradicijas. Linas auginamas ne tik kaip pluoštinis, bet ir kaip turintis nemažai gydomųjų savybių augalas: sėmenyse gausu riebalų, baltymų bei dietinių skaidulų, aliejuje – daug įvairių vitaminų, provitamino A, mineralinių medžiagų, fermentų ir t. t.
Kita vertus, linai – tai ne tik vaistas, bet ir itin gera kosmetinė priemonė: naudojant ar vartojant linų sėmenų produktus, plaukai greičiau auga, tampa žvilgantys, stiprūs, o oda – švelni ir skaisti. Linų sėmenų produktai taip pat skatina riebalų sudeginimą, slopina apetitą, padeda greičiau pašalinti maistą iš organizmo. Tad akivaizdu, jog linų sėmenys – tai ne tik vaistai, bet ir natūrali kosmetinė priemonė.
Linai – sveikatos šaltinis
Virškinimo sistema
Linų sėmenys vaidina svarbų vaidmenį viso virškinimo procese. Juose esančios medžiagos apsaugo skrandį ir žarnyną nuo sudirginimo, slopina viso žarnyno uždegimus, mažina skrandžio sulčių rūgštingumą, taip pat padeda žarnyne ir skrandyje esantiems audiniams regeneruotis bei nepriekaištingai funkcionuoti.
Linų sėmenys bei aliejus ypač naudingi sergantiems skrandžio opa, nes linų sėmenų produktai sušvelnina skausmus, neleidžia ligai toliau progresuoti, apskritai ramina visą virškinimo traktą bei padeda viso virškinimo procese. Be to, linai puikiai padeda kovojant su užkietėjusiais viduriais ir veikia kaip laisvinamieji.
Širdies ir kraujagyslių sistema
JAV mokslininkai atliko tyrimus ir nustatė, kad tiems eksperimento dalyviams, kurie kasdien suvalgydavo po 2–6 šaukštus linų sėmenų, cholesterolio kiekis kraujyje per vieną mėnesį sumažėjo 9–18 %. Taip yra todėl, kad linų sėmenyse yra augalinės kilmės gydomųjų medžiagų – lignanų (bene 700 kartų daugiau nei kituose augaliniuose produktuose).
Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.
Kitas faktas
Komentarai (4)