Ukrainos virtuvės vizitinė kortelė neabejotinai yra barščiai, turintys daugybę skirtingų receptų, tačiau ukrainiečiai savo virtuvės neįsivaizduoja ir be virtinių, gaminamų su įvairiais įdarais. Ukrainiečių protėviai virtinius prilygino jaunam mėnuliui dėl panašios jų formos ir laikė juos sėkmės talismanu, atnešančiu gausų derlių. Pasak „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, tradicinis ukrainietiškas virtinis yra keturis kartus didesnis už itališką raviolį, kuris dažniausiai būna kvadrato formos. Lenkijoje ir Lietuvoje virtiniai vadinami koldūnais, tačiau jų receptai ganėtinai panašūs į ukrainietiškus. Tokius virtinius, naudojant skirtingus įdarus, galima nesunkiai pasigaminti ir namuose. Tiesa, sveikatai palankios mitybos konsultatė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė įspėja virtiniais nepiktnaudžiauti.
Virtiniai – ir dainose, ir lėkštėse
Virtiniai žinomi visame pasaulyje, o Ukraina yra šio patiekalo tėvynė. Tautinė meilė virtiniams įamžinta eilėraščiuose, dainose, filmuose ir net paminkluose. Virtiniai populiarūs ne tik savo tėvynėje, bet ir tarp užsienyje gyvenančių ukrainiečių. Jiems net buvo pastatytas 9 metrų aukščio paminklas Glendone, Kanadoje. Prieš daugelį metų ukrainiečių valstiečiai tikėjo, kad „varenyky“ padeda sulaukti gausaus derliaus, todėl į laukus nešdavosi naminių koldūnų. Ukrainoje 1999 m. net buvo įsteigtas apdovanojimas „Auksinis virtinis“ – tai specialus ženklelis, kuriuo apdovanojami geriausi Ukrainos kulinarai ir konditerijos specialistai.
„Ukrainietiški virtiniai su įdaru vadinami „varenyky“. Tuo tarpu, kai tešla gaminama su mielėmis, o įdaryti koldūnai kepami, jie vadinami „pyrohy“. Pavadinimas „varenyky“ yra nacionalinis, o „pirohy“ kilęs iš Vakarų Ukrainos ir turi galisietiškų šaknų, – pasakoja kulinarijos technologė L. Barčaitė. – Kokybiški virtiniai turi būti gaminami iš plonos, minkštos tešlos. Kai kurie virėjai tikina, kad tešlai būtina naudoti vėsų vandenį, tačiau virtinių kokybė priklauso ir nuo ilgametės praktikos.“
Pasak „Rimi“ kulinarijos technologės, ukrainietiški virtiniai gali būti valgomi ir kaip pagrindinis patiekalas, ir kaip desertas, jei jų įdaras yra uogos ar vaisiai: „Populiariausi ir labiausiai paplitę įdarai Ukrainoje yra bulvių košė, rauginti kopūstai, varškė, vyšnios, mėlynės ir daugelis kitų vaisių bei uogų, taip pat miltai. Tačiau ukrainiečių kulinariniame pavelde yra ir kiek neįprastų virtinių įdarų variantų, pavyzdžiui, ridikėliai.“
Ragauti, bet ne piktnaudžiauti
„Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad virtiniai priskiriami miltinių patiekalų kategorijai, todėl jais neturėtų būti piktnaudžiaujama. Tiesa, anot gydytojos, visas maistas gali būti skanaujamas, jei tai daroma su saiku: „Savaitės eigoje reikėtų valgyti įvairų maistą, o virtiniais šiuo atveju galėtume mėgautis 1-2 kartus per savaitę.“
Jeigu norime, kad virtiniai būtų palankesni sveikatai, dietologė rekomenduoja jiems naudoti viso grūdo miltus. „Svarbu ir tai, kokį įdarą įdėsime į vidų. Rekomenduočiau rinktis liesesnę, mažiau riebalų turinčią mėsą arba daržoves. Toks virtinis bus sveikatai palankesnis, lyginant su kitais, be to, pati virtinių gamyba veiks atpalaiduojančiai“, – pastebi dr. E. Gavelienė.
„Rimi“ kulinarijos technologė L. Barčaitė kviečia geriau pažinti ukrainiečių tautą per turtingą jų kulinarinį paveldą ir pabandyti namuose pasigaminti ukrainietiškus virtinius su vyšniomis.
Ukrainietiški virtiniai „varenyky“ su vyšniomis
Virtiniams reikės:
Tešlai:
Įdarui:
Padažui:
Sviesto, grietinės ir cukraus arba jogurto pagal skonį.
Gaminimas:
Iš nuplautų vyšnių išimkite kauliukus ir apibarstykite maždaug 4 valgomaisiais šaukštais cukraus. Uogas palikite šaltai. Po kurio laiko susidariusį sirupą nupilkite. Leiskite uogoms pastovėti apie valandą ir vėl nupilkite susidariusį skystį.
Miltus suberkite į dubenį. Įmuškite kiaušinį, įberkite druskos. Vandens pilkite tiek, kad galėtumėte suminkyti nelimpančią prie rankų, bet ir ne per daug kietą, elastingą tešlą.
Užminkytą tešlą susukite į maistinę plėvelę ir palikite bent pusvalandžiui, kad išbrinktų.
Iškočiokite tešlą ir su stikline formuokite apskritimus.
Į apskritimus dėkite įdarą ir sulipinkite. Kraštus vyniokite panašiai kaip kibinus. Suformuotus virtinius dėkite į verdantį pasūdytą vandenį. Palaukite, kol iškils ir pavirkite dar 3 minutes.
Išgriebtus iš puodo virtinius apšlakstykite tirpintu sviestu, kad nesuliptų ir įgautų blizgesio.
Virtinius galima patiekti įvairiai, bet dažniausia jie apibarstomi cukrumi ir pagardinami grietine. Galima naudoti ir jogurto padažą. Skanaus!
Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų
Kitas faktas
Komentarai