Mokslininkai nepailsdami pluša mėgindami sukurti vakciną, kuri apsaugotų mus nuo visų Covid-19 viruso atmainų. Viliamasi, kad tokia vakcina suteiktų imunitetą ne tik nuo Covid-19, tačiau ir nuo gripo bei kitų į jį panašių virusų.
Covid-19 nuolat kinta
Koronavirusinė infekcija galinti užkrėsti žmones, pirmą kartą buvo atrasta 1960 metais, išviso yra šeši žmonėms žinomi virusai: keturi sukelia įprastą peršalimą; MERS; sunkus ūminis kvėpavimo takų sindromas (SARS); ir SARS-CoV-2 koronavirusas, sukeliantis Covid-19. Kalbant apie Covid-19, nuo 2020 metų rugsėjo mėnesio, buvo nustatyti iš viso penki susirūpinimą keliantys SARS-CoV-2 variantai: Alfa, Beta, Gama, Delta ir dabartinis Omikron. Kuo toliau, tuo akivaizdžiau, kad Covid-19 kinta itin greitai, o vakcinos apsaugojusios nuo Alfa atmainos nebe tokios veiksmingos kovojant prieš Omikron atmainą. Akivaizdu, kad turime rasti naują, inovatyvų būdą, kuris padėtų veiksmingai kovoti ne tik su esamomis, bet ir su būsimomis atmainomis.
Dabartinės koronaviruso vakcinos, kurias Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Europoje leista naudoti skubos tvarka arba kurios yra patvirtintos – „Pfizer/BioNTech“, „Moderna“ ir „Johnson & Johnson“ – buvo sukurtos kovoti prieš pirminį „laukinio“ tipo SARS-CoV-2 virusą, nustatytą pandemijos pradžioje.
Nors šių vakcinų veiksmingumas nuo infekcijos buvo apie 90% ir didesnis, dabar vakcinos veiksmingumas nuo kai kurių SARS-CoV-2 atmainų šiek tiek sumažėjo, pavyzdžiui, nuo Delta atmainos veiksmingumas sumažėjo iki 66%, o nuo Omikron – dar labiau. Tačiau trečioji vakcinos dozė – arba stiprinamoji injekcija – gali pagerinti apsaugą nuo atmainų.
Kaip sukurti universalią vakciną?
Pačioje Durhamo (Šiaurės Karolina) širdyje, Djuko universiteto miestelyje, įsikūręs Djuko žmogaus vakcinų institutas. Jame dirbantys mokslininkai yra tik viena iš daugelio visame pasaulyje veikiančių mokslinių tyrimų grupių, bandančių sukurti universalią vakciną.
Kevinas Saundersas, Djuko žmogaus vakcinų instituto tyrimų direktorius teigia, kad stengiamasi surasi Covid-19 infekcijos „Achilo kulną“ ir panaudojus žinias sukurti universalią vakciną, kuri apsaugotų ne tik nuo esamų viruso atmainų, bet ir nuo tų, kurios laukia ateityje. Kad vakcina būtų veiksminga skirtingoms Covid-19 atmainoms įveikti, tas „Achilo kulnas“ turėtų būti ta viruso dalis, kuri laikui bėgant išlieka nepakitusi skirtinguose ligos variantuose.
Keičiantis Covid-19 infekcijai ir jos plitimui, keičiasi ir mūsų gyvenimas. Gali būti, kad greitai gyvenimas taps lengvesnis ir sirgsime rečiau, o mūsų gyvybes saugos inovatyvi universali vakcina.
Išskleistų plaučių paviršiaus plotas sudarytų 80 kvadratinių metrų. Tai maždaug pusė krepšinio aikštelės ploto
Kitas faktas
Komentarai