Vaiko kalbos vystymosi sutrikimai

Vaiko kalbos vystymosi sutrikimai

Vaiko kalbos raidos sutrikimai ankstyvame amžiuje dažniausiai nesukelia didelio tėvelių susirūpinimo. Įprastai jie viliasi, kad ši „nedidelė“ problema išsispręs savaime, vaikui šiek tiek ūgtelėjus.

Vargu ar tokį požiūrį galima laikyti teisingu, nes kalbos raidos sutrikimai gali lėtinti ir protinį vaiko vystymąsi, o tai savaime įtakos visas gyvenimo sritis: bendravimą su kitais vaikais, mokymosi rezultatus ir t.t. Negana to, kalbos raidos sutrikimai gali rodyti rimtus centrinės nervų sistemos pažeidimus, kurie galėjo atsirasti dėl gimdymo ar pogimdybinės traumos, paveldimumo ar infekcinių ligų. Todėl labai svarbu pakankamai anksti pastebėti pirmuosius kalbos sutrikimo požymius ir nustatyti juos sukėlusias priežastis.  Kuo anksčiau imsitės priemonių, tuo didesnė tikimybė, kad pavyks atstatyti visas pažeistas funkcijas.

Kalbos vystymasis vyksta keliais etapais

Jau trečiąją savo gyvenimo savaitę, mažylis turėtų reaguoti į pokalbius su juo ir pradėti skleisti įvairius garsus. Nuo pusės metukų kūdikis jau bando sudėlioti paprastus skiemenukus, taigi  galima išgirsti pirmuosius (kaip tėveliai dažnai mano) žodelius, kurie kol kas nėra tikrieji žodžiai: ma-ma, ba-ba ir t.t. Kol kas tai tik lengvai tariami skiemenys, tačiau visai netrukus vaikas pradės sąmoningai kalbėti. Pirmieji žodžiai yra labai svarbūs ir dažniausiai vaikai juos ištaria sulaukę maždaug 11 mėnesių. Metukų laiko vaikas savo žodyne turėtų turėti 5-10 žodžių. Pusantrų metukų mažylis turėtų aiškiai suprasti, kai su juo yra bendraujama ir netgi atlikti paprastas užduotėles. Sulaukę dvejų metukų, vaikai jau geba sudėlioti paprastus sakinius, o dar po metų – jau gana sklandžiai dėlioja savo mintis garsiai.

Jei kažkuris iš šių kalbos raidos etapų užtruko – reikėtų nedelsti ir pasikonsultuoti su specialistais, kurie padės išsiaiškinti priežastį. Gali būti, kad jokių sutrikimų nėra ir mažylio kalba tiesiog lėčiau vystosi, tačiau tikėtina, kad kalbos raidą gali stabdyti klausos sutrikimai arba psichologinės priežastys.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.

Kitas faktas