Vaikų dantukai: sveiki vaikystėje – sveiki suaugus

Vaikų dantukai: sveiki vaikystėje – sveiki suaugus

Mitas, kad vadinamųjų pieninių dantukų nereikia saugoti, nes jų vietoje vis vien išdygs nauji.

Anot rūpestingos „Gintarinės vaistinės“, esančios Vilniuje, vaistininkės Erikos Miliauskytės, labai svarbu kuo ilgiau išlaikyti sveikus pieninius dantukus, kad jų vietoje galėtų taisyklingai dygti nuolatiniai dantys.

„Vaikučių dantukus pradėti prižiūrėti būtina dar kūdikystėje: vos pradėjus kaltis pirmiesiems dantukams, juos reikėtų valyti, masažuoti dantenas specialiu, ant piršto užmaunamu minkštu, silikoniniu šepetėliu. Jeigu tai žaidimo forma bus daroma nuo vaikystės, vaikai ir vėliau su didesniu ūpu rūpinsis savo dantimis, pripras juos valyti“, - sako vaistininkė ir pažymi, kad vaikams, kaip ir suaugusiems, dantukus reikia valyti mažiausiai du kartus per dieną, ryte ir vakare.

Vaistininkė pastebi, kad dabar netrūksta ir burnos skalavimo skysčių, skirtų specialiai vaikams. Juos, pasak jos, galima naudoti, tačiau tai nėra neprivaloma. Taip pat svarbu nepamiršti, kad burnos skalavimo skystis gali būti tik kaip papildoma priemonė ir negali pakeisti dantų šepetėlio.

Turi tapti rutina

Vaistininkė primena, kad saugoti pieninius dantukus labai svarbu. „Jei sugenda pieniniai dantys, vėliau gali įsimesti bakterinė infekcija, užkratas ir dėl to pradėti gesti vėliau išdygę nuolatiniai dantys. Todėl dantukus rekomenduojama valyti nuo pat mažumės – kūdikiams užtenka vandeniu sudrėkintu šepetėliu, o vyresniems vaikams – pagal amžių tinkamomis dantų pastomis“, - sako E. Miliauskytė.

Vaikišką dantų pastą galima pradėti naudoti, kai kūdikiui sueina maždaug 10-12 mėnesių. Geriausia vaikams dantukus valyti du kartus per dieną, tačiau vakarais tai padaryti tiesiog privalu. Galima leisti pabandyti dantis valytis ir pačiam vaikui, tačiau iki šešerių metų rekomenduojama tai daryti tėvams, nes mažylis dar negeba dantų išsivalyti taip kruopščiai, kaip derėtų. Svarbiausia, kad dantų valymas taptų tokiu pat kasdieniu ritualu, kaip, pavyzdžiui, rankų plovimas.

Kalbant apie kūdikių dantukus, svarbu kuo anksčiau nustoti vaikutį maitinti naktį, duoti nebent vandens. Odontologai sutaria, kad naktinis maitinimas yra vienas pagrindinių ėduonies sukėlėjų.

„Savaime aišku, kad norint išsaugoti sveikus vaikų dantis, nereikėtų leisti jiems pernelyg dažnai piktnaudžiauti saldumynais“, - primena vaistininkė E. Miliauskytė.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas