Sveikatos priežiūros specialistai primena, kad savaitgalius lydintys nemalonumai dažniausiai nutinka neatsakingai leidžiant laisvalaikį – tiek gamtoje, tiek buityje.
Sunerimti turėtų, turintys alergijų
Vaistininkė Viltė Radzevičiūtė atkreipia dėmesį, kad vasarą neretai pasitaiko skrandžio veiklos sutrikimų, apsinuodijimų maistu arba alkoholiu, taip pat nudegimų, įvairių alerginių reakcijų bei peršalimų nuo kondicionierių.
„Vasarą dauguma žmonių yra linkę per daug atsipalaiduoti ir nežiūrėti į savo sveikatą rimtai. Dažnai pasitaikantis atvejis, kai susižalojama gamtoje, tačiau į menkus sveikatos sutrikimus dauguma nekreipia dėmesio ir taip dar labiau žaizdą užkrečia. Susižeidus net ir nedidelė, bet netinkamai prižiūrima žaizda pradeda pūliuoti“, – teigia vaistininkė.
Ji pastebi, kad vasarą ypač išauga susidomėjimas tepalais, skirtais pūliuojančioms žaizdoms, antiseptikais. Netrūksta ir virškinimo fermentų, vaistų nuo rūgštingumo, viduriavimo ir alergijos pardavimų.
„Turintiems alergijų žmonėms svarbu įvertinti visas rizikas. Yra buvęs atvejis, kai išėjęs į žygį po miškus žmogus pamiršo pasiimti adrenalino švirkštą ir jį išgelbėjo tik atsitiktinai turėjęs, pats alergijų neturintis, bet apie kitus pagalvojęs, žygio dalyvis. Dažnai šiais švirkštais apsirūpina ir vaikus turintys žmonės, kadangi dar nėra žinoma, ar vaikas turės ūmią reakciją į gyvūno ar vabzdžio įkandimą. Esant viduryje miškų greito nugabenimo į ligoninę tikėtis neverta, o juk kiekviena sekundė tuomet svarbi“, – patirtimi dalijasi vaistininkė.
Vartojantys alkoholį – rizikuoja saulės smūgiu
V. Radzevičiūtė vasarą išaugusį traumų skaičių sieja ir su išaugusiu alkoholio vartojimu.
„Svarbiausia problema vartojant alkoholį per karščius – sumažėjęs gebėjimas objektyviai vertinti situacijas ir savo jėgų pervertinimas ar netgi sukilusi agresija. Nemažai vasaros traumų – skendimą, avarijas, kaulų lūžius nulemia būtent alkoholis“, – pastebi vaistininkė.
Ji aiškina, kad alkoholis veikia kaip diuretikas – skatina žmogų dažniau šlapintis, todėl prarandama nemažai kūno skysčių, įvyksta dehidratacija, prarandama nemažai elektrolitų. Leidžiant laiką saulės kaitroje, skysčių netenkama dar ir su prakaitu. Tai lemia raumenų spazmus, svaigulį, nesiorientavimą aplinkoje, apalpimą, širdies problemas, padidėjusį kraujospūdį.
V. Radzevičiūtė taip pat atkreipia dėmesį, kad po savaitgalių dažnas griebiasi alkoholio ir vaistų nuo skausmo kombinacijos pagirioms malšinti. Vartoti alkoholį kartu su vaistais nuo skausmo nerekomenduojama, kadangi šis derinys ypač kenkia kepenims. Taip pat dirginamos ne tik kepenys, bet ir skrandis, gali išsivysti opa. Reiktų palaukti, kol praeis šiek tiek laiko po alkoholio vartojimo ir jokiu būdu nemaišyti vaistų net su, atrodo, „nekaltu“ alumi pagirioms lengvinti. Verčiau rinktis natūralesnius būdus, atstatyti gliukozės praradimą, skysčius, elektrolitus, dėtis šaltus kompresus ant kaktos, rinktis baltymų, angliavandenių turintį maistą, vandeningus vaisius ir daržoves. Prieš vartojant daugiau negu dvejus vaistus, ji siūlo pasitikrinti vaistų suderinamumą.
„Ypač pavojinga alkoholį vartoti su raminančiais vaistais, antidepresantais, vaistais nuo nemigos. Vartojant alkoholį su šiais vaistais padidėja depresijos, agresijos rizika, galvos svaigimas, alpimas, kartais tokios sąveikos gali būti netgi mirtinos“. – pabrėžė vaistininkė.
„Taigi, kad atostogos neapkarstų, būtina turėti su savimi vaistų nuo virškinimo sutrikimų, skausmo, peršalimo. Esant problemai dėl pykinimo automobilyje arba ant vandens - pasiimti tablečių imbiero miltelių pagrindu, o sužeidimų atveju turėti antiseptiko, binto, pleistrų. Na, o svarbiausias patarimas, kad atostogos praeitų sklandžiai - neprarasti budrumo ir elgtis atsakingai“, - patarė V. Radzevičiūtė.
Vidutiniškai suaugęs žmogus turi apie 100 milijardų smegenų ląstelių, iš kurių apie 85000 prarandame kasdien. Jei visas savo smegenų ląsteles sujungtume į siūlą, jo užtektų nuo čia iki saulės ir atgal..
Kitas faktas
Komentarai