Venų varikozė: mitai ir tiesa

Venų varikozė: mitai ir tiesa
@ Shutterstock

Kojų sunkumas, patinimai, skausmai – visi šie lėtinių venų ligų simptomai puikiai pažįstami daugeliui iš mūsų. Problema tampa ypač aktuali atšilus orams, kai iš batų dėžės imame traukti lauk savo aukštakulnius batus ir batelius.

Gydytojai primena: daugelio venų problemų galima išvengti, jeigu nustosime tikėti mitais. Kokie gi iš jų paplitę labiausiai?

Mitas: lėtinių venų ligų išvengti neįmanoma. Jos yra paveldimos

Kaip yra iš tikrųjų. Niekas neneigia, kad tiems, kurių tėvai sirgo lėtinėmis venų ligomis, tikimybė patiems susidurti su tokiomis pat problemomis yra didesnė, tačiau sveikas gyvenimo būdas padeda sulėtinti ligos progresą. Venų sienelėms reikia vitaminų ir mikroelementų, esančių šviežiuose vaisiuose ir daržovėse. Ypač naudingi žali obuoliai, jūros gėrybės, svogūnai, česnakai, citrinos, imbierai, vynuogių sultys – visi šie produktai teigiamai veikia veninio kraujo sudėtį ir kokybę. Kalbant apie sportą – geriausiai venoms tinka plaukiojimas, bėgimas, greitas ėjimas, važiavimas dviračiu, visiškai netinka sunkioji atletika, šokinėjimas į  aukštį, tenisas (šios sporto rūšys padidina kojų venoms tenkantį krūvį).

Didžiausia tikimybė susirgti lėtinėmis venų ligomis yra tiems, kurių svoris per didelis, dirbantiems beveik ištisai sėdimą ir stovimą darbą (buhalteriai, programuotojai, sekretorės, arba virėjai, kirpėjams, chirurgams), moterims, vartojančius hormoninius kontraceptikus ir toms dailiosios lyties  atstovėms, kurioms taikoma pakaitinė hormonų terapija.

Mitas: venų varikozė – tiesiausias kelias į lėtinį venų nepakankamumą

Kaip yra iš tikrųjų. Būna, bet tikrai ne visada. Žmogus gali sirgti venų varikoze visą gyvenimą, ir nejausti jokio skausmo, nepastebėti patinimų ir pan. Tačiau ligos nereikėtų apleisti, žiūrėti į ją pro pirštus – pajutę pirmuosius simptomus, būtinai kreipkitės į gydytoją-flebologą. Subjektyvūs simptomai (t.y. tie, kuriuos jaučia pacientas): skausmas, sunkumas, kojų nuovargis. Taip pat galimas mėšlungis, niežulys, deginimas. Objektyvūs simptomai (matomi akimis) – varikozinis venų išsiplėtimas, kraujagyslių „žvaigždutės“, kojų patinimas.

Mitas: atpažinti varikozę galima ir patiems – eiti pas gydytoją nėra reikalo

Kaip yra iš tikrųjų. Klasikiniai venų varikozės simptomai gali reikšti ir visai kitas sveikatos problemas (pavyzdžiui, stuburo patologijas, plokščiapėdystę, sąnarių ligas). Nustatyti tikrąją nemalonių pojūčių priežastį gali tik gydytojas-chirurgas. Jis gali rekomenduoti kompresines priemones (pėdkelnes, kojines ir kt.), parinkti jas atsižvelgdamas į paciento amžių, būklę, gyvenimo aplinkybes (gal pacientui teks ilgai skristi lėktuvu, arba labai sunkiai dirbti), ir net metų laiką, kuriuo varikoze sergančiam pacientui teks dėvėti kompresinį trikotažą.

Mitas: norint išvengti venų varikozės, užteks naudotis geliais ir tepalais. Operacijų geriau vengti – pašalinus „sergančias“ venas, padidės kitoms tenkantis krūvis.

Kaip yra iš tikrųjų. Atvirkščiai. Pašalinus tokias venas šiuolaikiniais chirurginiais metodais, kitoms venoms tenkantis krūvis netgi sumažinamas, joms lengviau grąžinti kraują į širdį. Praktika rodo, kad rezultatai išlieka ilgai, liga atsinaujina ne dažniau kaip 15-25 % visų atvejų. Net ir klasikinė chirurginė operacija, taip gąsdinanti kai kuriuos pacientus, yra tausojanti, tad netenka šalinti siūlių ar labai ilgai gydytis. Iš esmės po operacijos namo galima eiti jau po kelių valandų.

O štai flebologų požiūris į gelius ir tepalus nesutampa. Pastebėta, kad pacientai linkę naudotis tik šiomis priemonėmis, o visus kitus gydytojo įspėjimus ir patarimus tiesiog praleidžia pro ausis ir ignoruoja. Dėl šios priežasties flebologai rekomenduoja naudoti kartu ir kitus terapijos metodus – pavyzdžiui, dėvėti kompresinį trikotažą.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.

Kitas faktas