Vitamino D atsargos organizme: ar įmanoma persistengti?

Vitamino D atsargos organizme: ar įmanoma persistengti?
@ Shutterstock

Apniukusiu oru reikiamo kiekio saulės mūsų klimate gauti neįmanoma, tad saulės atsargas specialistai pataria kaupti vartojant vitaminą D – vieną svarbiausių elementų fizinei organizmo būklei ir emociniam komfortui palaikyti. Nors šio vitamino trūkumą patiria net 90 proc. suaugusiųjų, sveikatos ekspertai perspėja, kad įmanomas ir perdozavimas – mat lengviausiai mūsų klimato gyventojams prieinamas vitamino šaltinis yra maisto papildai, kuriuos, vartojant neatsakingai, galima rimtai sau pakenkti.

Perdozavimo rizika

„Apie 90 proc. reikiamo organizmui vitamino D kiekio mūsų kūnas pasigamina būdamas tiesioginiuose saulės spinduliuose, kitus 10 proc. – gauname su maistu arba vartodami maisto papildus. Tam, kad jo perdozuotume, turime labai pasistengti, tačiau tokių atvejų pasitaiko, nes kiekvienas organizmas medžiagas pasisavina skirtingai, o šio vitamino kiekį kraujyje ir poreikį gali parodyti tik kraujo tyrimas“, – sako vaistininkė Edita Stankevičiūtė.

Pasak jos, vitaminas D yra labai naudingas organizmui, imuninei sistemai, kaulinio audinio vystymuisi, tinkamas jo kiekis gali reguliuoti kalcio, fosforo ir magnio apykaitą, hormono insulino gamybą audiniuose; ląstelių dauginimąsi. Tačiau šio vitamino papildus, reikia vartoti ypač atidžiai. vitaminas D yra tirpus riebaluose ir iš organizmo pasišalina lėtai, todėl, jei ilgą laiką viršijama paros dozė, perdozavimo tikimybė didėja.

„Nei maistas, nei buvimas saulėje vitaminų intoksikacijos nesukelia. Tačiau, jei vartojate papildus ir jūsų organizmas gauna daugiau nei 10 000 vienetų vitamino D per parą ilgą laiką, kraujyje padaugėja kalcio ir gali vystytis hiperkalcemija: įvairiuose organuose – inkstuose, širdyje, kraujagyslėse susikaupia per dideli kalcio kiekiai, inkstuose gali susidaryti akmenys, kalkėja organai“, – sako vaistininkė.

Poreikis – kiekvienam skirtingas

Pasak E. Stankevičiūtės, apie vitamino D trūkumą ar perviršį signalizuoja labai bendri, įvairiems sveikatos sutrikimams būdingi simptomai, tad tikslų jo kiekį kraujyje galima sužinoti tik atlikus kraujo tyrimą.

„Jei kraujyje randama daugiau negu 250 nmol/l vitamino D – žmogaus organizme gali vykti įvairios reakcijos, užklumpa apsinuodijimo simptomai: pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas, dingsta apetitas, kamuoja troškulys, mažėja svoris“, – įspėja specialistė.

Svarbu pabrėžti, kad bendro standarto, kiek ir kada reikėtų vartoti vitamino – nėra, o skirtingo amžiaus ir kūno masės žmonėms rekomenduojami kiekiai skiriasi.

„Vitamino D poreikis priklauso nuo žmogaus amžiaus, svorio, kūno riebalų masės, metų laiko. Vyresnio amžiaus žmonėms šio vitamino reikia daugiau nei jaunesniems, apkūniems daugiau negu liesiems, visiems – žiemą daugiau negu vasarą, o sergantiems įvairiomis ligomis – daugiau negu sveikiems. Taip pat svarbu, kokius kitus vaistus ar papildus žmogus vartoja kartu su vitaminu D: pavyzdžiui, vitaminai K ir C gerina vitamino D pasisavinimą, o pastarasis didina kalcio ir fosforo naudą. Tačiau gali pasitaikyti ir kenksmingų reakcijų, todėl būtina patikrinti visų vaistų, maisto papildų suderinamumą ir visada pasitarti su specialistais“, – perspėja vaistininkė.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.

Kitas faktas