Vyresnėms moterims tenka patirti su amžiumi susijusius organizmo pokyčius bei daugybę kitų gyvenimo permainų. Senėjimas, menopauzė, pakitęs lytinis gyvenimas ir kitokie pokyčiai neretai moteris gali sutrikdyti. Kauno klinikinės ligoninės gydytoja geriatrė Jurgita Knašienė išsamiai pasakoja apie vyresnio amžiaus moterų gyvenimo pokyčius, jų keliamus iššūkius bei būdus, kaip juos įveikti ir su tuo susigyventi.
„Nepaisant to, kad vyresnio amžiaus moterims tenka susidurti su organizmo permainomis, taip pat ne ką mažesnę reikšmę užima ir kiti gyvenimo pokyčiai. Vieni iš jų – fiziniai, kada didėja ligų ir mirties tikimybė, taip pat kognityviniai – pažinimo, kadangi blogėja atmintis ir silpnėja intelektas. Užklumpa ir socialinių ryšių siaurėjimas – artimų žmonių netektys; tolimesni ryšiai su vaikais, šeimos bei darbo vaidmenų pokyčiai.
Brandžiame amžiuje pasiekti pilnatvę ir psichologinę gerovę reikalingas prisitaikymas prie gyvenimo pokyčių. Norint tai įgyvendinti, ypatingai svarbūs tokie aspektai, kaip tęstinumas – veiklos ir vaidmenų, nepriklausomumo išlaikymas. Taip pat numatymas – išankstinis supratimas ir ėmimasis veiksmų, kaip sveikas gyvenimo būdas, finansinis, ilgalaikės globos poreikių planavimas. Na ir trečiasis svarbus aspektas yra kompensavimas prarastų fizinių ir psichologinių funkcijų bei socialinių netekčių, kaip akinių, klausos aparatų, užrašų naudojimas, nauji socialinės paramos šaltiniai“, – sako gydytoja geriatrė Jurgita Knašienė.
Pereinamasis laikotarpis
Senėjimas - tai procesas, vykstantis visą žmogaus gyvenimą. Klimaksas – tai pereinamasis laikotarpis nuo moters lytinio brandumo pabaigos iki senatvės pradžios. Šį laikotarpį kiekviena moteris pergyvena individualiai.
60 sekundžių - tiek laiko paprastai reikia kraujo ląstelei apkeliauti visą organizmą
Kitas faktas
Komentarai