Namų vaistinėlėje įprastai saugomi pirmajai pagalbai reikalingi vaistai bei medicininės priemonės, tačiau žiemą šį arsenalą gali papildyti ir sezoninėms ligoms skirti vaistiniai preparatai. Vaistininkė įvardijo, ką reikėtų turėti savo vaistinėlėje, kad šiuo metu galintys kilti negalavimai neužkluptų netikėtai.
„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Vilmantė Mostautienė pasakoja, kad šiuo laikotarpiu pastebimas suintensyvėjęs domėjimasis vaistais nuo peršalimo, karščiavimo, gerklės skausmo ir slogos, žmonės dažnai klausia patarimų, domisi, kaip greičiau pasveikti ir stiprinti imuninę sistemą. Pasak jos, žiemos sezonu, kuomet padaugėja peršalimų susirgimų, suaktyvėja virusai, namų vaistinėlei rekomenduojama skirti papildomai dėmesio.
„Žiemą reikėtų pasirūpinti, kad namų vaistinėlėje atsirastų kombinuotų vaistų nuo peršalimo, pastilių ar purškalų nuo gerklės skausmo, purškalų į nosį, reikia nepamiršti imunitetą stiprinančių preparatų, vitaminų“, – sako V. Mostautienė
Specialistė priduria, kad turint mažų vaikų vaistinėle reikėtų pasirūpinti atitinkamai – turėti sirupų arba žvakučių, nuo skausmo ir karščiavimo, nes mažyliai gali sukarščiuoti ir naktį, kai dauguma vaistinių nedirba. Rekomenduojama nepamiršti ir priemonių inhaliacijoms, kurios palengvina kvėpavimą sergant sloga.
Nepriklausomai nuo sezono, vaistininkės teigimu, namų vaistinėlėje reikia nuolat turėti tokius vaistus kaip: preparatus nuo skausmo, karščiavimo, viduriavimo, staigios alerginės reakcijos, virškinimo problemų, apsinuodijus, taip pat ir termometrą.
„Svarbu ne tik turėti reikiamų vaistų, bet ir neužsiimti savigyda. Jei kyla klausimų ar neaiškumų dėl vaistų vartojimo, geriau pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Galima paskambinti ir į visą parą veikiančią nemokamą mūsų tinklo sveikatos liniją, kur į kylančius klausimus atsako budintys vaistininkai – padeda parinkti tinkamus medikamentus konkrečiam atvejui, pataria dėl vaistų derinimo, vartojimo ir kitus su sveikata susijusius klausimus“, – pataria V. Mostautienė.
Papildomai reikėtų pasirūpinti vitaminais ir mineralais
Pildant namų vaistinėlę sezoninėms ligoms gydyti skirtais vaistiniais preparatais, vaistininkė pataria nepamiršti imuniteto stiprinimui reikalingų vitaminų.
„Žiemą reikėtų vartoti vitamino D3, kurį mūsų organizmas gamina saulei veikiant odą. Įprastai vasarą šio vitamino vartoti nereikia, nebent buvo nustatytas vitamino D trūkumas ir gydytojas paskyrė jo kursą. Šis vitaminas labai svarbus imuninei sistemai“, – sako V. Mostautienė.
Kitas svarbus vitaminas imunitetui – vitaminas C. Vasarą šio vitamino dažniausiai gauname su šviežiomis uogomis, vaisiais bei daržovėmis, todėl papildomai jo vartoti nereikia. Vitaminas A, dar dažnai vadinamas retinoliu – ypatingai svarbus mūsų odai žiemą, nes padeda išvengti pigmentacijos, raukšlių ir kovoja su odos išsausėjimu.
„Iš mineralų reikėtų vartoti cinko preparatus. Šis mineralas atlieka svarbų vaidmenį palaikant tinkamą imuninės sistemos veikimą, skatina žaizdų gijimą, dalyvauja baltymų sintezėje, taip pat yra svarbus apsaugant nuo ultravioletinių (UV) spindulių ir kovojant su uždegimais“, – priduria specialistė.
Pasak vaistininkės, ypač daugiau dėmesio imuniteto stiprinimui turėtų skirti sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis – jiems susirgimas peršalimais ir sezoniniais virusais gali būti labai pavojingas. Taip pat šaltuoju metų laiku paūmėja ir lėtinės ligos, tad reikėtų laikytis paskirto gydymo plano, nenutraukti kasdien vartojamų vaistų.
Svarbus vaistų galiojimo terminas
Nors svarbu turėti dažniausiai vartojamų vaistų namuose, prikaupus jų daugiau gali pasibaigti jų galiojimo terminas greičiau, nei juos suvartosime. Anot vaistininkės, būtina reguliariai tikrinti vaistų galiojimo datą ir prireikus atnaujinti namų vaistinėlę.
„Pasibaigusio galiojimo vaistai arba nesuveikia, arba dar blogiau – jais galima apsinuodyti. Taip pat yra vaistų ir maisto papildų, kuriuos po atidarymo reikia suvartoti per tam tikrą laiką, todėl pradėjus juos vartoti reikėtų ant pakuotės užsirašyti vartojimo pradžios datą“, – sako V. Mostautienė.
Būtina ne tik stebėti vaistų galiojimo terminą, bet ir juos laikyti tinkamomis sąlygomis, nes laikomi pernelyg karštoje ar šaltoje patalpoje, šie gali tapti nebe tokie veiksmingi dar prieš pasibaigiant galiojimo laikui. Vaistininkė pataria, kad namuose reikėtų turėti atskirą vietą vaistinėlei, kur jos nepasiektų vaikai.
„Nereikėtų vaistų laikyti kartu su kitais namie naudojamais preparatais ar maisto produktais. Geriausia juos saugoti kambario temperatūroje. Šaldytuve laikykite tik tuos vaistus, kurių informaciniame lapelyje buvo nurodyta saugoti juos 2–8 laipsnių temperatūroje. Taip pat negalima vaistinėlės laikyti vonios kambaryje, arti radiatorių ar ant palangės“, – teigia „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.
V. Mostautienė atkreipia dėmesį ir į su savimi nešiojamus vaistus, tokius kaip nuo galvos skausmo – vertėtų pagalvoti apie jų laikymo sąlygas. Iš šiltų patalpų į šaltą lauką nuolat nešiojami ar ilgą laiką šaltoje ar karštoje patalpoje pabuvę vaistai taip pat gali prarasti dalį savo savybių, todėl prieš vartojant tokius vaistus reikėtų juos apžiūrėti, ar nepasikeitė jų spalva, skonis.
Liežuvis turi apie 9000 skonio receptorių. Skonis geriausiai skiriamas esant 24 laipsniams Celsijaus
Kitas faktas
Komentarai